Magazyn energii
Magazyn energii
dla fotowoltaiki
dla fotowoltaiki
Magazyny energii stają się coraz bardziej popularne. Głównymi zaletami takiego rozwiązania jest maksymalizacja autokonsumpcji oraz stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej, która jest szczególnie ważna w regionach, gdzie jakość sieci elektroenergetycznej pozostawia wiele do życzenia. Czym są magazyny energii? Jak działają i kiedy warto zainwestować w to rozwiązanie?
Magazyn energii do fotowoltaiki – co to jest?
Magazyn energii według ustawy o prawie energetyczny jest to „instalacja, służąca do przechowywania energii, przyłączona do sieci, mająca zdolność do dostawy energii elektrycznej do sieci”. Z kolei ustawa o OZE określa magazyn energii jako „wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń, służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób, pozwalający na co najmniej jej częściowe odzyskanie”. Na podstawie tych definicji, możemy ustalić, że magazyn energii, jest to urządzenie służące do przechowywania prądu, w czasie, kiedy ilość produkowanego przez instalację fotowoltaiczną prądu jest większa niż jej zużycie. Tak zmagazynowana energia może być odzyskana i zużyta w momencie, gdy jest większe zapotrzebowanie na jej konsumpcje.
Kiedy warto zainwestować w magazyn energii?
Magazyn energii to dość duża inwestycja, dlatego przed podjęciem decyzji o jej realizacji, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Obecnie magazyny energii wybierane są najczęściej w przypadku instalacji fotowoltaicznych typu off-grid. Oznacza to, że właściciele instalacji fotowoltaicznej nie odsyłają nadprodukcji energii elektrycznej do sieci energetycznej, tylko samodzielnie ją magazynują. Takie rozwiązanie daje dużą niezależność, nie tylko pod względem rosnących cen za energię elektryczną oraz nowych opłat stałych, ale też pod względem ewentualnych awarii sieci energetycznej.
Magazyn energii w domu – korzyści
Moc domowej instalacji fotowoltaicznej dobierana jest w taki sposób, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego w energię elektryczną. Do oszacowania tego zapotrzebowania wykorzystuje się rachunki za prąd i średnie roczne jego zużycie. Kiedy instalacja produkuje więcej prądu niż jesteś w stanie zużyć w danej chwili – np. gdy jesteś w pracy czy na urlopie, przy standardowej instalacji on-grid, nadwyżka przesyłana jest do sieci energetycznej. Przesłaną energię możesz „odebrać” w momencie, kiedy Twoja instalacja jej nie produkuje np. nocą. Możesz jednak odebrać tylko 80% odesłanej energii, ponieważ pozostałe 20% to umówiona „zapłata” za przechowywanie Twojej energii. Posiadając magazyn energii, każda wyprodukowana nadwyżka energii magazynowana jest w akumulatorach, czyli w Twoim domowym magazynie energii.
Magazyny energii fotowoltaika – jak to działa?
Magazyny energii wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych działają w oparciu o akumulatory. Akumulatory są ogniwami wtórnymi, z rodzaju ogniw galwanicznych, które mogą być ładowane prądem elektrycznym i wielokrotnie używane. W stacjonarnych magazynach energii powszechnie używane są akumulatory litowo-jonowe. Decydując się na magazyn energii, musi być on dobrany do mocy instalacji fotowoltaicznej, a przede wszystkim do zainstalowanego falownika. Kompatybilna współpraca inwertera z magazynem energii zapewni stabilną i efektywną pracę instalacji.


Rozwiązanie PV dla domu
Huawei, jeden z największych producentów falowników na świecie, wprowadził do swojej oferty falowniki serii L1, M0 oraz M1, które umożliwiły pracę z magazynami energii.
Z hybrydowymi inwerterami HUAWEI doskonale współpracują baterie HUAWEI LUNA, zapewniając optymalne połączenie. Luna2000 to modularny magazyn energii. Składa się on z jednostki sterującej będącej konwerterem DC/DC oraz z modułów magazynu energii. Moduł magazynu energii posiada pojemność 5 kWh, przy czym do pojedynczego modułu sterującego możliwe jest podłączenie maksymalnie trzech modułów magazynu energii (co dałoby maksymalną pojemność zestawu wynoszącą 15 kWh). Każdy falownik serii L1/M0/M1 jest w stanie obsłużyć maksymalnie dwa zestawy po 15 kWh, co odpowiada maksymalnej pojemności magazynu wynoszącej 30 kWh.
doświadczenia
w branży
własny dział
projektowy
działamy
w całej Polsce
profesjonalny
serwis
powierzchnie
magazynowe
własne ekipy
monterskie
Zainteresowany?
Przygotujemy
ofertę dla Ciebie
Przygotujemy
ofertę dla Ciebie
Dzięki naszemu działowi finansowemu będziesz mieć informacje oraz wsparcie w uzyskaniu dostępnych dotacji, ulg, finansowań oraz korzystnych kredytów. Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na każde Twoje pytanie.
zadzwoń – odpowiemy na Twoje pytania
tel.: 500 260 400
Fotowoltaika – Nasze oddziały