Jak działa fotowoltaika w firmie

Jak działa fotowoltaika
w firmie?

W jaki sposób promieniowanie słoneczne zmienia się w elektryczność? Poniżej krótki opis procesu i najważniejszych urządzeń oraz pojęć związanych z funkcjonowaniem elektrowni fotowoltaicznej.

Fotowoltaika w firmie jest bez wątpienia źródłem wielu korzyści. Jaka jest zasada działania firmowej instalacji fotowoltaicznej? Jak wygląda rozliczanie powstałych nadwyżek energii? Jaki jest poziom opłacalności takiej inwestycji?

Zasada działania firmowej instalacji fotowoltaicznej

Zasada działania firmowej instalacji fotowoltaicznej opiera się na pozyskiwaniu i przetwarzaniu energii słonecznej w energię elektryczną. Umożliwiają to panele wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne. Najmniejsze jednostki światła – fotony – wchodzą w reakcję z krzemem, z którego zbudowane są ogniwa. W tym procesie krzem, który jest półprzewodnikiem, pochłania foton i wprawia w ruch elektron, co, najprościej rzecz ujmując, prowadzi do wytworzenia energii elektrycznej.

By można było z niej skorzystać, niezbędny jest inwerter. Inwerter, inaczej zwany falownikiem, to urządzenie zamieniające prąd stały wytwarzany w procesie fotowoltaicznym, na prąd zmienny, z którego na co dzień korzystamy. Współczesne inwertery fotowoltaiczne są urządzeniami bardzo nowoczesnymi, funkcjonalnymi, o wydajności sięgającej nawet 98%. Umożliwiają monitorowanie pracy paneli. Wyposażone są w zaawansowane funkcje pozwalające na zarządzanie przesyłaniem energii do sieci.

Fotowoltaika dla firm
prosument

Większość instalacji fotowoltaicznych wybieranych przez firmy to instalacje on-grid – połączone do publicznej sieci zasilania. Z wyprodukowanej energii firma korzysta na bieżąco w pierwszej kolejności, ponieważ napięcie z fotowoltaiki jest nieco wyższe niż to sieciowe. Nadwyżki oddawane są do sieci, przez co firma staje się prosumentem.

Fotowoltaika dla firm – rozliczenie i opłacalność

Przedsiębiorcy produkujący nadwyżki energii odsprzedają je do sieci. Obecne ceny odsprzedawanej energii wynoszą ok. 170 zł/MWh. Trzeba przy tym pamiętać, że wyprodukowana energia nie jest objęta obowiązkiem płacenia akcyzy.

Ponadto, sama instalacja fotowoltaiczna podlega amortyzacji, jak inne urządzenia firmowe. A ta wynosi 10% w skali roku i można ją odpisać od podatku VAT. To bez wątpienia kolejne źródło oszczędności dla przedsiębiorców.

Wszystkie korzyści finansowe wynikające z inwestycji w fotowoltaikę są nam znane. Warto wiedzieć, jak przestawia się to w szerszym kontekście i jaka jest stopa zwrotu z inwestycji. Dane pokazują, że jest ona na poziomie 10%-15% rocznie. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że fotowoltaika jest inwestycją długoterminową. Średnia żywotność paneli wynosi ponad 30 lat. To bardzo istotny parametr, jeśli mówimy o zwrocie z inwestycji. W tym czasie zainwestowane pieniądze zwrócą się kilkakrotnie.

Fotowoltaika to wytwarzanie energii elektrycznej
z promieniowania słonecznego. 

Instalacja działa przez cały rok, a w miesiącach gdy ilość światła docierająca do powierzchni Ziemi jest niższa, pobierasz brakującą energię z sieci, do której jesteś zawsze podłączony.

Każdy projekt rozpoczynamy od wykonania kompletnego audytu fotowoltaicznego, którego celem jest zdiagnozowanie czy fotowoltaika jest odpowiednia dla Państwa firmy. W przypadku pozytywnej weryfikacji, w dokumencie tym opisujemy ponadto możliwy sposób montażu paneli, wykonujemy projekt koncepcyjny wraz z wizualizacją oraz obliczamy prognozowany okres i stopę zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.

Istnieje wiele różnych źródeł finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych w firmach m.in. leasing, kredyty bankowe z częściowym umorzeniem kapitału lub dopłatami do odsetek. Każda z tych opcji jest analizowana podczas opracowywania audytu oraz weryfikacji aktualnych ofert jednostek finansujących i przedstawiana przedsiębiorcy.  Instalacje fotowoltaiczne można amortyzować przez okres 10 lat.

Panele fotowoltaiczne to urządzenia wykonane z płytek krzemowych, których zadaniem jest absorbcja światła słonecznego i przetwarzanie go na prąd elektryczny (o napięciu stałym – czyli DC).

Urządzenie to zmienia prąd o napięciu stałym (DC) na prąd o napięciu przemiennym (AC), tak aby można go użyć do oświetlenia biur oraz zasilenia urządzeń i maszyn w firmie.

W zależności od możliwości technicznych mikroelektrownie fotowoltaiczne montujemy na dachu (o dowolnym rodzaju pokrycia dachowego i nachyleniu) i wówczas stosujemy aluminiowe konstrukcje montażowe lub na gruncie (w tym wypadku konstrukcje są częściowo wykonane ze stali).

W przypadku instalacji dachowych zawsze wykonujemy, badanie nośności dachu.

Instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne. W każdej z nich stosujemy ww. zabezpieczenia uznanych producentów. Każda instalacja jest uziemiona, a na życzenie klienta instalowana jest również instalacja odgromowa.

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, przez cały czas pozostają Państwo „podpięci” do sieci lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej (PGE, ENEA, ENERGA, TAURON).

Poznaj nasze panele fotowoltaiczne
Więcej o tym jak działa fotowoltaika w firmie

Nowości z rynku OZE
Przygotujemy ofertę
finansowania

Zainwestuj w rozwój swojego przedsiębiorstwa już dziś i skontaktuj się z nami by uzyskać szczegółowe informacje na temat finansowania, dotacji oraz dostępnych kredytów. Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą jak najszybciej to możliwe i odpowie na każde Twoje pytanie.

Zadzwoń – odpowiemy na Twoje pytania
tel.: 500 260 400

Fotowoltaika – Nasze oddziały