FAQ
Często zadawane pytania i ciekawostki na temat instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna. Panele fotowoltaiczne. Elektrownie słoneczne.
1. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna (elektrownia słoneczna) jest to zestaw niezbędnych urządzeń, którego celem jest wyprodukowanie prądu z promieni słonecznych. Na instalację składają się panele fotowoltaiczne (ogniwa, panele, baterie słoneczne, moduły fotowoltaiczne), falownik (inaczej inwerter) i dwukierunkowy licznik energii. Panele fotowoltaiczne pochłaniają fotony (czyli elementarne cząstki światła) i przetwarzają go w prąd stały, który poprzez przewód prądu stałego przepływa do falownika. Z kolei falownik (inwerter) przetwarza ten prąd stały w prąd zmienny, z którego właśnie korzystamy w domu (230 Vi 400 V). Wytworzoną energię elektryczną zużywamy na bieżąco a ta, która nie zostaje zużyta – magazynowana jest w sieci, a później zużywana nocą lub zimą. Do obliczenia zużytej i zmagazynowanej energii służy dwukierunkowy licznik energii, który Operator wymieni na swój koszt zupełnie za darmo. Do instalacji fotowoltaicznej (elektrowni słonecznej) może być podłączona aplikacja, za pomocą której możesz kontrolować zużywanie i magazynowanie energii za pośrednictwem telefonu lub komputera.
2. Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?
Wszędzie, gdzie na panele fotowoltaiczne będzie trafiało najwięcej promieni słonecznych. Optymalnym miejscem dla zainstalowania paneli fotowoltaicznych jest południowa część dachu, bo jest najbardziej nasłoneczniona. Panele mogą być również instalowane na własnych konstrukcjach lub ogrodzeniach.
3. Jaki jest koszt założenia instalacji?
Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, dlatego jest wyceniana w każdym wypadku indywidualnie. Cena zależy od wybranych paneli fotowoltaicznych (producentów paneli na rynku jest kilkadziesiąt); od wybranego falownika (inwertera) oraz od zapotrzebowania na energię, a także od miejsca instalacji i warunków technicznych budynku.
4. Jak długo trwa montaż instalacji?
Standardowo montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego łącznie z jej rozruchem trwa od 1 do 3 dni. Długość pracy bezpośrednio przy montażu elektrowni słonecznej (instalacji fotowoltaicznej) zależy od wielkości instalacji; od rodzaju instalacji fotowoltaicznej; od rodzaju pokrycia dachowego; a także od warunków pogodowych, które się trafią na wyznaczony dla instalacji elektrowni słonecznej dzień.
5. Jakie jest optymalne ułożenie paneli fotowoltaicznych
Kąt pod jakim będą pochylone panele fotowoltaiczne zarówno w instalacji dachowej jak i naziemnej, zależy od takich czynników:
– okres pracy instalacji fotowoltaicznej w ciągu roku;
– techniczne możliwości montażu.
Gdy warunki techniczne będą na to pozwalać, instalacje fotowoltaiczne podłączone do sieci zawsze będą ustawiane w kierunku południowym pod kątem 40° . Przy takim ułożeniu ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, będzie największa. Przy niewielkich odchyłach od południa oraz odpowiedniego kąta, występują niewielkie straty w uzyskach.
6. Czym się różnią panel polikrystaliczne od paneli monokrystalicznych?
Różnica pomiędzy panelami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi, oprócz różnicy widocznej czyli koloru i kształtu, polega przede wszystkim na sprawności ogniwa oraz absorpcji światła rozproszonego. Monokrystaliczne panele mają większą sprawność a wyższy wskaźnik spadku mocy w porównaniu do polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych. Sprawność ogniwa w panelu fotowoltaicznym wskazuje nam jaki procent energii uzyskanej ze słońca przetwarzany jest na energię elektryczną, a to oznacza że im większa sprawność tym mniejsza powierzchnia paneli fotowoltaicznych będzie potrzebna dla uzyskania zapotrzebowania w energię elektryczną. W polskich warunkach klimatycznych wchodzi w grę absorbcja światła rozproszonego, a tutaj najlepiej się sprawdzają panele polikrystaliczne. Ponieważ polikrystaliczne panele fotowoltaiczne pochłaniają więcej światła rozproszonego, więc są bardziej skuteczne.
7. Jakie występują rodzaje instalacji fotowoltaicznych?
W zależności od sposobu wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej, istnieją dwa typy instalacji fotowoltaicznej:
On-grid – system fotowoltaiczny przy którym niezużyta energia magazynuje się w sieci publicznej w celu jej późniejszego wykorzystania.
Off-grid – system fotowoltaiczny przy którym niezużyta energia magazynuje się w odpowiednich akumulatorach w tym samym celu.
W zależności od miejsca zainstalowania instalacje fotowoltaiczne dzielą się na dachowe lub ziemne.
8. Jaki rodzaj instalacji jest najbardziej opłacalny?
Wszystko zależy od wymagań klienta, i jego oczekiwań. Instalacja fotowoltaiczna typu On-grid nie wymaga zakupu odpowiednich akumulatorów, dlatego jest tańsza, a czas zwrotu takiej instalacji jest krótszy. Jeśli chcesz dowidzieć się jaki rodzaj instalacji, będzie najlepszy dla Ciebie, wypełnij formularz lub zadzwoń do nas – kontakt do nas.
9. Ile energii elektrycznej w ciągu roku produkują panele fotowoltaiczne?
W polskim klimacie, pod warunkiem że instalacja fotowoltaiczna jest skierowana na południe pod kątem 40° o mocy 1kWp jest w stanie wytworzyć od 900 do 1300 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Oczywiście ilość energii elektrycznej wyprodukowanej poprzez instalacje fotowoltaiczną zależy od ilości promieniowania słonecznego, które pada na panele fotowoltaiczne w tym czasie.
10. Jak dobrze dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?
Wielkość instalacji fotowoltaicznej zależy to od indywidualnych potrzeb konsumenta. Aby instalacja pokryła w całości zapotrzebowanie na energię elektryczną, wystarczy wiedzieć ile zużywasz prądu w swoim domu, fabryce, czy firmie. Od tego zależy moc paneli fotowoltaicznej, na które się zdecydujesz.
11. Czym się różnią kolektory słoneczne ("solary") od paneli fotowoltaicznych?
Kolektory słoneczne, a panele fotowoltaiczne są zupełnie różnymi urządzeniami, mimo iż pozornie wyglądają tak samo, oraz oba korzystają z energii produkowanej przez słońce. Panele Fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania na energię elektryczną. Kolektor słoneczny zamienia promieniowanie na ciepło, które możemy wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
12. Czy operator sieci energetycznej ma obowiązek przyłączyć instalację fotowoltaiczną?
Po montażu należy dostarczyć zgłoszenie przyłączenia do Zakładu Energetycznego wraz z odpowiednimi załącznikami. Kupując gotowy zestaw fotowoltaiczny firmie PV Instalator Polska Grupa PVGE otrzymujesz naszą pomoc na każdym etapie inwestycji. Przygotowujemy wszystkie wymagane dokumenty.
13. Kto ponosi koszty związane z przyłączeniem instalacji do sieci?
Operator Sieci Energetycznej, w całości ponosi koszty związane z montażem licznika dwukierunkowego. Właściciele instalacji fotowoltaicznej zwolnieni są z jakichkolwiek opłat przyłączeniowych.
14. Jak długo działa fotowoltaika?
Panele fotowoltaiczne posiadają 25 letnią gwarancję liniowego spadku mocy do 80-85 % w zależności od rodzaju panela. W rzeczywistości działają dużo dłużej.
15. Czym jest system opustów?
Jest to system magazynowania i rozliczania energii elektrycznej z Zakładem Energetycznym (Enea, Tauron, Energa itd.). Jeżeli w ciągu dnia wyprodukujmy więcej energii niż wykorzystamy, to możemy pobrać ją nocą z Zakładu Energetycznego. Nadwyżki energii oddawane do sieci będą rozliczane na rachunku za energię kupowaną z sieci. Dla instalacji o mocy od 0 do 10 kW obowiązuje wskaźnik 1:0,8 tj. Czyli, jeżeli wyprodukujemy i oddamy do sieci np. 1.000 kWh, to odbierzemy 8.00 kWh. Dla instalacji o mocy powyżej 10 kW wskaźnik ten to 1:0,7.
16. Jaka jest aktualna cena za 1kWh z instalacji PV?
Rozliczenie instalacji fotowoltaicznej odbywa się według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej podawanej raz na kwartał na stronie Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
17. Jak są naliczane opłaty dystrybucyjne?
Osoba fizyczna jako prosument nie jest obarczona opłatami za energię pobraną i wysłaną do sieci jeśli ta energia się zbilansuje.
18. Czy instalacja będzie działać przy częściowym zaciemnieniu?
Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, nawet przy częściowym wystawieniu na słońce, ponieważ panele korzystają z promieniowania odbitego i rozproszonego. Jednak w takim wypadku ich wydajność znacząco spada, a okres zwrotu z inwestycji znacznie się wydłuża. Z tego powodu, optymalne dobranie instalacji fotowoltaicznej przez doświadczonych specjalistów jest bardzo ważne.
19. Czy moduły fotowoltaiczne należy odśnieżać?
Jeżeli panel fotowoltaiczny jest całkowicie pokryty grubą warstwą śniegu to nie będzie produkował energii. Dlatego panele montowane są pod odpowiednim kątem nachylenia, aby śnieg zsuwał się po nich. W zimie instalacja produkuje około 25 % energii w porównaniu z miesiącami letnimi. Jeżeli śnieg zalegałby na panelach przez dwa miesiące, spowoduje to spadek produkcji energii jedynie o 6% w skali całego roku. Przy małym zaśnieżeniu paneli, część promieniowania przebija się przez śnieg i panele generują prąd.
20. Jak działa instalacja fotowoltaiczna w firmie?
Zasada działania instalacji fotowoltaicznej w firmie jest bardzo podobna do domowej instalacji fotowoltaicznej, jednakże jej wielkość jest często o wiele większa. Jest to spowodowane tym, iż zapotrzebowanie na energię elektryczną w firmie jest o wiele większe niż w domach jednorodzinnych. Więcej informacji o instalacjach fotowoltaicznych dla firm.
Jak działa fotowoltaika?
Mycie paneli fotowoltaicznych.
Samolot solarny Solar Stratos na 25 tyś. m.
zainteresowany?
Przygotujemy
ofertę dla Ciebie
Przygotujemy
ofertę dla Ciebie
Zainwestuj w rozwój swojego przedsiębiorstwa już dziś i skontaktuj się z nami by uzyskać szczegółowe informacje na temat finansowania, dotacji oraz dostępnych kredytów. Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą jak najszybciej to możliwe i odpowie na każde Twoje pytanie.
zadzwoń – odpowiemy na Twoje pytania
tel.: 500 260 400
Fotowoltaika – Nasze oddziały