Jak działa fotowoltaika w firmie
Jak działa fotowoltaika
w firmie?
w firmie?
W jaki sposób promieniowanie słoneczne zmienia się w elektryczność? Poniżej krótki opis procesu i najważniejszych urządzeń oraz pojęć związanych z funkcjonowaniem elektrowni fotowoltaicznej.
Fotowoltaika w firmie jest bez wątpienia źródłem wielu korzyści. Jaka jest zasada działania firmowej instalacji fotowoltaicznej? Jak wygląda rozliczanie powstałych nadwyżek energii? Jaki jest poziom opłacalności takiej inwestycji?
Zasada działania firmowej instalacji fotowoltaicznej
Zasada działania firmowej instalacji fotowoltaicznej opiera się na pozyskiwaniu i przetwarzaniu energii słonecznej w energię elektryczną. Umożliwiają to panele wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne. Najmniejsze jednostki światła – fotony – wchodzą w reakcję z krzemem, z którego zbudowane są ogniwa. W tym procesie krzem, który jest półprzewodnikiem, pochłania foton i wprawia w ruch elektron, co, najprościej rzecz ujmując, prowadzi do wytworzenia energii elektrycznej.
By można było z niej skorzystać, niezbędny jest inwerter. Inwerter, inaczej zwany falownikiem, to urządzenie zamieniające prąd stały wytwarzany w procesie fotowoltaicznym, na prąd zmienny, z którego na co dzień korzystamy. Współczesne inwertery fotowoltaiczne są urządzeniami bardzo nowoczesnymi, funkcjonalnymi, o wydajności sięgającej nawet 98%. Umożliwiają monitorowanie pracy paneli. Wyposażone są w zaawansowane funkcje pozwalające na zarządzanie przesyłaniem energii do sieci.
Fotowoltaika dla firm
prosument
prosument
Większość instalacji fotowoltaicznych wybieranych przez firmy to instalacje on-grid – połączone do publicznej sieci zasilania. Z wyprodukowanej energii firma korzysta na bieżąco w pierwszej kolejności, ponieważ napięcie z fotowoltaiki jest nieco wyższe niż to sieciowe. Nadwyżki oddawane są do sieci, przez co firma staje się prosumentem.
Fotowoltaika dla firm – rozliczenie i opłacalność
Przedsiębiorcy produkujący nadwyżki energii odsprzedają je do sieci. Obecne ceny odsprzedawanej energii wynoszą ok. 170 zł/MWh. Trzeba przy tym pamiętać, że wyprodukowana energia nie jest objęta obowiązkiem płacenia akcyzy.
Ponadto, sama instalacja fotowoltaiczna podlega amortyzacji, jak inne urządzenia firmowe. A ta wynosi 10% w skali roku i można ją odpisać od podatku VAT. To bez wątpienia kolejne źródło oszczędności dla przedsiębiorców.
Wszystkie korzyści finansowe wynikające z inwestycji w fotowoltaikę są nam znane. Warto wiedzieć, jak przestawia się to w szerszym kontekście i jaka jest stopa zwrotu z inwestycji. Dane pokazują, że jest ona na poziomie 10%-15% rocznie. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że fotowoltaika jest inwestycją długoterminową. Średnia żywotność paneli wynosi ponad 30 lat. To bardzo istotny parametr, jeśli mówimy o zwrocie z inwestycji. W tym czasie zainwestowane pieniądze zwrócą się kilkakrotnie.

Nowości z rynku OZE
Przygotujemy ofertę
finansowania
Przygotujemy ofertę
finansowania
Zainwestuj w rozwój swojego przedsiębiorstwa już dziś i skontaktuj się z nami by uzyskać szczegółowe informacje na temat finansowania, dotacji oraz dostępnych kredytów. Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą jak najszybciej to możliwe i odpowie na każde Twoje pytanie.
Zadzwoń – odpowiemy na Twoje pytania
tel.: 500 260 400
Fotowoltaika – Nasze oddziały