Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii elektrycznej, ale też najbardziej opłacalnych. Po odpowiednim zaprojektowaniu, montażu, a także zagospodarowaniu panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować taką ilość prądu, która zaspokoi w pełni potrzeby firmy czy gospodarstwa, a w niektórych przypadkach, pozwolą nawet na jej magazynowanie. Jak w takim razie najlepiej pożytkować nadwyżkę energii elektrycznej wytworzonej przez fotowoltaikę?
Nadwyżka energii – magazynować czy sprzedać?
Aby instalacja fotowoltaiczna była dla nas optymalna, zaleca się przede wszystkim dobór takiej mocy paneli, która zaspokoi w pełni zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Nie zaleca się montażu instalacji na „zapas” niewspółmiernie dużej, do możliwości odbioru energii, ponieważ ciężko będzie z niej skorzystać w sposób w pełni opłacalny. Oczywiście nawet w odpowiednio dobranej instalacji pojawiają się momenty, kiedy wytwarza ona więcej energii, niż jesteśmy w stanie w danym dniu spożytkować, częściej zdarza się to w sezonie letnim. W takiej sytuacji powinniśmy pamiętać o optymalizacji korzystania z energii. Co to oznacza? Przykładowo w godzinach południowych, kiedy najczęściej nie ma nas w domu, a instalacja wytwarza najwięcej prądu, możemy zaplanować pracę urządzeń elektrycznych, niewymagających naszej obsługi. Programując zmywarkę, pralkę, czy też uruchomienie się klimatyzacji w domu w południe, odbieramy dużą ilość wyprodukowanej energii, unikając jej marnowania.
Sprzedaż energii elektrycznej fotowoltaika
Oprócz optymalizacji zużycia wyprodukowanej energii możemy również jej nadwyżkę rozliczyć z zakładem energetycznym w postaci specjalnych upustów. Polega to na tym, że nadwyżka energii, którą wyprodukuje nasza instalacja, trafia do publicznej sieci energetycznej. Jest to swoisty magazyn energii, ponieważ w dowolnym momencie możemy ją pobrać z sieci. Jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne, pozwalające na wykorzystywanie wyprodukowanej energii w okresie, kiedy jej produkcja jest niższa, np. nocą czy w pochmurne dni. Zakład energetyczny pobiera za taką usługę opłatę, wynoszącą około 20-30% wyprodukowanej mocy. Co oznacza, że przy instalacji fotowoltaicznej do 10 kWp przesyłając energię do sieci, możemy odebrać około 80% przesłanej energii. Mimo konieczności opłat magazynowanie energii w publicznej sieci i tak jest dla nas opłacalne, ze względu na bezpieczeństwo, pewność odbioru i stały dostęp do energii.