Mój Prąd 3.0 na nowych zasadach
Nie zwlekaj z decyzją o produkcji własnego prądu i założeniu instalacji fotowoltaicznej. Zamontuj teraz, a z dotacji Mój Prąd skorzystaj już w lipcu 2021 r.
Mój Prąd 3.0 zasady – co się zmieniło?
Powrót dofinansowań na instalacje fotowoltaiczne stał się faktem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że od 01.07.2021 roku możliwe będzie składanie wniosków na pozyskanie dodatkowych środków na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych. Będzie to możliwe w ramach programu Mój Prąd 3.0 2021. Co ciekawe i bardzo ważne dla osób, które na własny rachunek zainwestowały w fotowoltaikę w tym, lub ubiegłym roku, one również będą mogły ubiegać się o dotację Mój Prąd 3.0. Jeżeli zatem po 31 stycznia 2020 stałeś się prosumentem energii elektrycznej, możesz liczyć na odzyskanie części środków.
Jak tłumaczy kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW:
Finansowane będą projekty zakończone, tzn. zapłacone i podłączone do sieci OSD. Zatem pracujemy nad utrzymaniem zależności, iż początek okresu kwalifikowalności będzie również datą graniczną przyłączenia się do sieci OSD. Przedstawione założenia będą podlegały akceptacji komitetu monitorującego fundusze unijne.
Mój Prąd 3.0 wniosek – kto może go złożyć?
Tegoroczna edycja programu Mój Prąd 3.0 NFOŚiGW ma być jednym ze środków do celu, którym jest realizacja zobowiązań klimatycznych wobec Unii Europejskiej. W poprzednich edycjach programu, chętnych na dofinansowanie było bardzo dużo. Z powodu braku środków, niestety nie wszystkie wnioski udało się zrealizować, ale też nie zostały one przeniesione automatycznie na nowy nabór. Jeżeli nie udało Ci się go otrzymać w poprzednich latach, koniecznie spróbuj w tegorocznej edycji programu Mój Prąd 3.0 dokumenty, warunki i kwotę dofinansowania przedstawiamy poniżej.
– Program będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. zatem wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru, ale po 31 stycznia 2020 r., będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych
w programie – informuje Donata Bieniecka-Popardowska z Narodowego Funduszu.
Mój Prąd 3.0 kto może skorzystać?
W tej edycji będą brały udział inwestycje zrealizowane od dnia 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Co to oznacza w praktyce? Obniż swoje rachunki za prąd prawie do 0 zł za pomocą zainstalowania własnej elektrowni słonecznej już dziś, a wciąż masz szansę zakwalifikować się do nowej edycji programu Mój Prąd.
Mój Prąd 3.0 szczegóły programu
„Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, ale dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej” – mówi wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.
W ramach programu Mój Prąd 3.0 warunki dofinansowania oraz koszty kwalifikowane są ściśle określone. Zakładają one wydatki na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. W skład tego wchodzi zakup między innymi paneli fotowoltaicznych oraz niemal całego osprzętu niezbędnego do ich instalacji, oraz podłączenia do sieci. Mowa tutaj o takich elementach jak okablowanie, urządzenia montażowe, mikroinwertery, a także koszty robocizny. Instalacje fotowoltaiczne, które kwalifikują się do programu Mój Prąd 3.0 to minielektrownie o mocy od 2kW do 10 kW.
Mój Prąd 3.0 warunki
Przypomnijmy jakie warunki są planowane w programie:
- Nabór wniosków planowany jest od 01 lipca do 20 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków, koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r.,
- Finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego),
- Dotacje mają objąć instalacje PV i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej, przedział mocy instalacji fotowoltaicznej 2-10 kWp.
- Dofinansowanie z „Mojego Prądu” trafi do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Osoby te będą mogły skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej.
Mój Prąd 3.0 ile dofinansowanie?
Poprzednie edycje programu Mój Prąd oferowały dotację bezzwrotną w wysokości 5000 złotych i można było ją spożytkować na maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych całej inwestycji. W przypadku programu Mój Prąd 3.0 kwota i zakres dofinansowania jeszcze nie jest ostatecznie znana.
– Szczegóły trzeciej edycji programu Mój Prąd zostaną ogłoszone wkrótce – zapewnia Donata Bieniecka-Popardowska.