Wykonanie projektu, a następnie montaż paneli fotowoltaicznych na dachu gospodarstwa, nie daje jeszcze możliwości pełnego korzystania z własnej mini elektrowni, konieczne jest bowiem przyłączenie instalacji do sieci energetycznej i wymiana licznika, na liczniki dwukierunkowy. Co zatem trzeba zrobić, aby stać się pełnoprawnym prosumentem (jednocześnie konsumentem i producentem energii elektrycznej) i ile szacunkowo trwa podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci?

Wniosek oraz dokumentacja powykonawcza

Kluczową sprawą w drodze do stania się prosumentem energii elektrycznej, jest przygotowanie poprawnego wniosku o przyłączenie do sieci energetycznej, a także załączenie kompletnej dokumentacji po wykonawczej. Z reguły firmy zajmujące się projektowaniem i montażem paneli fotowoltaicznych, obsługują swoich klientów również w zakresie przygotowania stosownych dokumentów, tak aby spełniały one kryteria urzędowe i pozwoliły na szybkie załatwienie formalności. Stopień skomplikowania wniosków i trwania ich rozpatrywania zależy w dużej mierze od firmy będącej dostawcą energii. Obecnie w Polsce konsumenci mają bowiem do dyspozycji kilku dostawców, a każdy z nich posiada własne wytyczne.

Ile trwa przyłączenie paneli fotowoltaicznych do sieci u poszczególnych dostawców?

Ustawowy czas na przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej wynosi 30 dni, jednak finalnie czas oczekiwania zależy od dostawcy energii i jego wewnętrznych procedur. Aby instalacja została podłączona do sieci energetycznej i właściciel mógł w pełni z niej korzystać, konieczna jest wymiana licznika, a także złożenie odpowiedniej dokumentacji i poprawne wypełnienie wniosków o przyłączenie. W celu ułatwienia i przyspieszenia całego procesu, dostawcy energii nieco uprościli swoje wymagania, a także sukcesywnie skracają czas realizacji zlecenia przyłączenia i wymiany licznika. Obecnie sytuacja wygląda następująco:

  • Energa – czas przyłączenia instalacji fotowoltaicznej wynosi około 16 dni
  • Enea – czas przyłączenia instalacji fotowoltaicznej wynosi od 14 do 21 dni
  • PGE – nie dysponuje informacjami o czasie realizacji – instalacje wykonywane są na bieżąco zgodnie z kolejnością spływania wniosków
  • Tauron – nie udziela odpowiedzi, jaki jest średni czas przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci – wg spółki instalacje odbywają się zgodnie z terminami zgłoszeń klientów o gotowości do instalacji.

Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, zarówno firmy montujące instalacje jak i dostawcy energii starają się przeprowadzać sprawnie wszystkie prace projektowe, instalacyjne i formalne tak, aby umożliwiać klientom korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Firmy instalacyjne, a także dostawcy energii, robią wszystko, aby zapewnić ochronę zarówno pracownikom jak i właścicielom posesji, w tym celu stosowane są środki nadzwyczajne, zapewniające bezpieczeństwo obu stronom.