domy energooszczędne

Budownictwo energooszczędne to coś znacznie więcej niż trend czy moda. Domy energooszczędne oraz niskoenergetyczne to przede wszystkim wybór lepszego komfortu życia i niższych kosztów eksploatacji. Jeśli dodatkowo budynki tego rodzaju zostają wyposażone we własne elektrownie słoneczne, stają się tyko niezwykle tanie w utrzymaniu, ale też praktycznie całkowicie samowystarczalne. W pomyśle tym jest jednak jedno „ale”, o którym każdy inwestor musi pamiętać. O co dokładnie chodzi?

Domy energooszczędne i niskoenergetyczne. Co je różni, co wyróżnia?

Określenia „dom energooszczędny” oraz „dom niskoenergetyczny” bardzo często używane są zamiennie, nawet przez specjalistów. W rzeczywistości oba typy budynków łączy tak wiele, iż praktycznie nie sposób je rozróżnić. W obu przypadkach mamy do czynienia z domem, który:

  • odznacza się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi,
  • posiada konstrukcję do maksimum ograniczającą straty ciepła,
  • ustawienie oraz dobór stolarki drzwiowej i okiennej ma na celu ograniczenie strat ciepła i wykorzystanie naturalnej energii słonecznej,
  • generuje minimalne koszty związane z ogrzewaniem.

A co je różni? Różnica pomiędzy domem energooszczędnym a niskoenergetycznym jest bardzo subtelna i tkwi w nieco inaczej rozłożonych akcentach. Dom energooszczędny jest tak projektowany i budowany, aby przede wszystkim nie tracił energii (głównie ciepła) już pozyskanej. Dom niskoenergetyczny z kolei ma przede wszystkim wymagać jak najmniej energii do prawidłowego funkcjonowania. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, domy niskoenergetyczne stają się całkowicie samowystarczalne energetycznie, jednak w przypadku domów energooszczędnych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dlaczego?

Domy niskoenergetyczne z panelami słonecznymi na dachu. W jaki sposób fotowoltaika wpływa na ich budowę oraz sposób eksploatacji?

domy energooszczędne - oszczędności

Dom niskoenergetyczny z panelami słonecznymi na dachu to doskonały sposób na to, aby to i tak już niewielkie zapotrzebowanie na energię pokryć całkowicie z instalacji fotowoltaicznej, obniżając do zera koszty eksploatacji budynku. Jeśli jednak chodzi o dom energooszczędny, należy pamiętać o tym, że obecność paneli słonecznych na dachu należy uwzględnić jeszcze na etapie projektu. Dlaczego? Ponieważ jedną z zasad budowy domów energooszczędnych jest dążenie do konstruowania dachów jednospadowych, usytuowanym od strony północnej, a to z kolei stoi w sprzeczności z efektywną instalacją fotowoltaiczną.

Jednospadowe dachy zwrócone ku północy pozwalają domom energooszczędnym zwracać większą ścianę zewnętrzną ku południowi i tym samym rekompensować nieuniknione straty ciepła energią zyskiwana w naturalny sposób – dzięki ogrzewającym ścianę promieniom słonecznym. Instalacja fotowoltaiczna na dachu wymaga zmiany orientacji takiego domu, na szczęście jednak nie musi to wcale oznaczać utraty jego energooszczędnych właściwości. Dzięki energii wytworzonej przez panele słoneczne, tę niewielką różnicę można pokryć ze sporą nadwyżką, dzięki czemu również każdy dom energooszczędny nie tylko nic nie straci, ale wręcz zyska – stanie się w pełni samowystarczalny i praktycznie bezkosztowy.