Segregacja śmieci, inwestycja w OZE i termomodernizacja, czyli bycie „eko” we własnym domu w 3 krótkich punktach
O konieczności bycia „eko” każdy słyszał już wielokrotnie. Zewsząd docierają do nas informacje o tym, jak ważne jest to, aby zachowywać podstawowe zasady ekologii w naszym codziennym życiu. Tylko na czym zasady te polegają? W jaki sposób każdy z nas może być „eko” w swoim własnym gospodarstwie domowym? Na pytania te odpowiedzieć można w 3 krótkich punktach.
1. Segreguj śmieci i jak najlepiej staraj się zagospodarować wszelkie odpadki
Choć temat segregacji śmieci został najlepiej opisany i objaśniony spośród wszelkich zagadnień omawiających ekologiczny styl życia, w rzeczywistości wciąż mamy z nim ogromny problem. Brakuje nam nie wiedzy, ale wytrwałości, a przede wszystkim świadomości tego, że bardzo wiele odpadków nie powinno w ogóle lądować na wysypisku.
W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego proces segregacji i gospodarowania śmieciami zgody z ideą „eko” powinien polegać na:
- Ograniczeniu ilości produkowanych odpadów – zastanów się, czy naprawdę musisz wytwarzać aż tyle śmieci każdego miesiąca?
- Segregacji śmieci według przyjętych zasad – oddzielaj odpady mogące zostać zrecyklingowane, od reszty śmieci.
- Zagospodarowaniu odpadów według własnych możliwości – część odpadów może okazać się dla Ciebie przydatna, np. odpady biologiczne przetwarzane na bardzo wartościowy kompost.
Najważniejsze w segregacji śmieci i gospodarowaniu własnymi odpadami jest to, aby nie poddawać się i nie ulegać zniechęceniu nawet w przypadku chwilowych trudności. Wylanie zużytego oleju silnikowego do ścieków jest wprawdzie rozwiązaniem łatwym, jednak podobne postępowanie może przynieść naprawdę opłakane skutki.
2. Oszczędzaj energię elektryczną i inwestuj w OZE
W jaki sposób najprościej przynieść ulgę Ziemi i własnemu portfelowi? Wystarczy zacząć oszczędzać prąd! Przede wszystkim musisz zweryfikować swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną i poszukać sposobów na ograniczenie go. Szybko może się okazać, że część urządzeń elektrycznych w Twoim domu pracuje zupełnie niepotrzebnie lub ich efektywność jest mocno niewystarczająca. Może warto zamienić je na inne, bardziej energooszczędne, zmienić sposób ich pracy lub zupełnie odłączyć?
Po drugie – jeśli chcesz oszczędzać prąd, sam zacznij go wytwarzać. W jaki sposób? Zbuduj własną instalację fotowoltaiczną i korzystaj z energii słońca przetwarzanej na prąd przez posiadane panele solarne. Szybko przekonasz się, że zamiast przepłacać za prąd produkowany prze elektrownie węglowe, możesz mieć własną, darmową i czystą energię z samej natury.
3. Zadbaj o prawidłowe docieplenie swojego domu
Wielu ludzi cięgle nie rozumie, jak wielkie straty przynosi im niewłaściwie ocieplony dom lub mieszkanie. A straty te otwierają prawdziwy łańcuch kosztów – zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska. Źle ocieplony dom zmusza nas do generowania wyższej temperatury, co z kolei oznacza większą produkcję energii, a to – przy dominującym ogrzewaniu węglowym – przekłada się na wzrost zanieczyszczenia, smog i wszelkie tego konsekwencje. Zamiast więc podkręcać coraz mocniej kaloryfery, dołóż jedną warstwę izolacji. Tak będzie dla Ciebie taniej, a dla nas wszystkich zdrowiej.