Budując dom, już na etapie jego projektu jako inwestorzy musimy podjąć szereg decyzji o rozwiązaniach instalacyjnych, jakie zostaną w nim zastosowane. Jedną z takich decyzji jest wybór sposobu ogrzewania domu oraz rozprowadzenia ciepła. Tradycyjne i najczęściej stosowane dotąd ogrzewanie za pomocą grzejników ściennych, zaczyna być powoli wypierane przez coraz bardziej popularne ogrzewanie podłogowe. Skąd tak duża popularność tak zwanej podłogówki? Kiedy rzeczywiście warto w nią zainwestować, a kiedy lepiej zastosować tradycyjne grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Wyróżniamy kilka typów ogrzewania podłogowego, to, jaki rodzaj wybierzemy do swojego domu, zależy od możliwości technologicznych i zaprojektowanych instalacji. Mamy do wyboru ogrzewanie podłogowe wodne, elektryczne oraz powietrzne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe zasilane prądem elektrycznym składa się ze specjalnych kabli grzewczych, mat grzewczych oraz folii grzewczych. Kable grzewcze układane są na surowej posadzce przed wykonaniem wylewek, dlatego właśnie decyzję o tym rodzaju ogrzewania musimy podjąć już na etapie projektowania. Maty grzewcze z kolei montuje się bezpośrednio pod płytkami czy panelami, na specjalnej warstwie kleju lub wylewki samopoziomującej. Folie grzewcze są to moduły zbudowane z aluminiowych drutów zatopionych w poliestrze. Działanie elektrycznego ogrzewania podłogowego jest proste – kiedy przez elementy grzejne płynie prąd, te nagrzewają się, oddając ciepło do pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe elektryczne nie musi łączyć się z centralnym ogrzewaniem, może wręcz być jego alternatywą. Jest ono szczególnie korzystne, kiedy korzystamy z energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych

Ogrzewanie podłogowe wodne

Wodne ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które częściej stosowane jest w domach jednorodzinnych. Łączy się ono z instalacją centralnego ogrzewania, może być też zasilane alternatywnymi źródłami energii takimi jak kolektory słoneczne czy energia geotermalna. Ogrzewanie podłogowe wodne składa się z systemu rur metalowych lub rur z tworzywa, które rozprowadzane są na posadzce również przed wykonaniem wylewek. Ważne, aby posiadały one odpowiednią izolację cieplną i przeciwwilgociową. Ten rodzaj ogrzewania najczęściej wspierany jest przez tradycyjne grzejniki, które dogrzewają większe powierzchnie domu.

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe powietrzne

Ogrzewanie podłogowe powietrzne to najrzadziej spotykany typ podłogówki. Polega ono na tym, że przez specjalnie przygotowane wcześniej kanały w fundamentach oraz podłodze domu przepływa nagrzane powietrze. Jest to stosunkowo bezpieczna i uniwersalna metoda, ponieważ nie niesie ze sobą ryzyka pęknięcia rury, a także może wykorzystywać rozmaite źródła ciepła.

Ogrzewanie podłogowe zalety

Ogrzewanie podłogowe podobnie jak inne metody ogrzewania posiada swoje plusy i minusy, a to jak istotne są poszczególne kwestie, zależne jest od samych właścicieli i rozwiązań technologicznych zastosowanych w danym budynku. Jeżeli chodzi o zalety ogrzewania podłogowego, to zaliczamy do nich:

  • równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu
  • estetyka, „uwolnienie” ścian od grzejników, co daje większą swobodę w urządzaniu przestrzeni
  • ograniczanie kurzu w powietrzu, co jest szczególnie istotne dla alergików
  • możliwe utrzymywanie niższej temperatury pomieszczenia, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego mieszkańców
  • korzystny rozkład temperatur przyjazny dla człowieka
  • mniejsze wysuszenie powietrza w porównaniu do trakcyjnych grzejników
  • niższe zużycie czynnika grzewczego.

Ogrzewanie podłogowe wady

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu ogrzewania podłogowego w domu warto poznać również potencjalne problemy czy niedogodności, jakie mogą wiązać się z tym rozwiązaniem. Do istotnych wad tego systemu grzewczego zaliczamy między innymi:

  • duża bezwładność cieplna, podłoga nagrzewa się wolniej i wolniej stygnie, dlatego utrudniona jest regulacja i utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu
  • duży koszt eksploatacji, zwłaszcza w przypadku ogrzewania elektrycznego
  • wymuszenie materiałów wykończeniowych na podłogi – powinny one cechować się dobrym przewodnictwem ciepła
  • jest to element stały, niedający możliwości naniesienia zmian czy przeróbek, bez zrywania posadzki
  • trudny dostęp w razie awarii, wymaga skuwania podłogi.