Montaż instalacji fotowoltaicznej w znacznej większości przypadków spowodowany jest względami ekonomicznymi, a także coraz częściej ekologicznymi. Domowa instalacja fotowoltaiczna pozwala na minimalizowane kosztów energii elektrycznej. Ciągle rosnące ceny prądu i nowe opłaty stałe sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań. Fotowoltaika jest jednym z nich. Produkcja prądu wykorzystująca energię słoneczną to szansa na niskie rachunki za energię elektryczną, ale nie tylko. Na rynku instalatorskim znajdziemy bowiem coraz więcej ciekawych, ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań, dzięki którym jeszcze bardziej możemy obniżyć miesięczne koszty utrzymania domu. Jednym z nich jest system ogrzewania domu fotowoltaiką.

Ogrzewanie fotowoltaiczne – jak to działa?

Rachunek za gaz to kolejny, po regularnych rachunkach za energię elektryczną, „gwóźdź do trumny” domowego budżetu. Ceny gazu nieustannie idą w górę, z kolei inne formy ogrzewania takie jak kominek czy piec węglowy nie należą do pożądanych i ekologicznych. Ogrzewanie fotowoltaiką jest więc wartą do rozważenia alternatywą, która może po pierwsze pomóc nam optymalnie spożytkować wyprodukowaną przez naszą instalację fotowoltaiczną energię, po drugie znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zatem na czym polega ogrzewanie domu fotowoltaiką?

Ogrzewanie fotowoltaiką

Ogrzewanie fotowoltaiką – na czym to polega?

Ogrzewanie fotowoltaiką może odbywać się na kilka sposobów. Może być połączone z pompą ciepła, która będzie zasilana prądem z instalacji elektrycznej. Pompa będzie natomiast wytwarzać energię, która będzie zasilała system centralnego ogrzewania domu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest też zastosowanie folii grzewczej. Folia grzewcza może być układana tak jak tradycyjna instalacja ogrzewania podłogowego lub na ścianach. Montaż folii grzewczej na podczerwień jest znacznie szybszy niż montaż tradycyjnego układu centralnego ogrzewania. Folia grzewcza ma zaledwie kilka milimetrów grubości. Można ją pokrywać tradycyjnym wykończeniem posadzki na podłodze czy płytami kartonowo-gipsowymi na ścianach. Folia na podczerwień zasilana energią elektryczną z fotowoltaiki, równomiernie rozgrzewa podłogi, ściany czy sufity w całym domu, emitując ciepło do pomieszczenia w formie promieniowania podczerwonego. Dzięki specyfice działania promieniowania podczerwonego ogrzewając dom czy mieszkanie folią grzewczą, możemy utrzymywać temperaturę powietrza o 2-3 stopnie niższą niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania, przy równoczesnym zachowaniu takiego samego komfortu cieplnego.