Panele fotowoltaiczne to technologia, która pozwala czerpać darmową energię ze słońca. Wydajność instalacji zależy od rodzaju modułów oraz miejsca montażu. Najczęściej panele montowane są na dachu.. Czy jednak jest to bezpieczne i czy fotowoltaika na dachu nie zagraża jego konstrukcji? Odpowiadamy!

Czy montaż paneli fotowoltaicznych może uszkodzić dach?

Czy instalacja fotowoltaiczna może zniszczyć dach?

Producenci paneli solarnych starają się udoskonalać technologie produkcji tak, aby ograniczyć wagę i wielkości modułów, przy jednoczesnym zachowaniu ich wydajności. Mimo to trzeba się liczyć z tym, że panele fotowoltaiczne na dachu stanowią dla niego pewnego rodzaju obciążenie, zwłaszcza przy rozbudowanym systemie. Prawidłowo wykonana instalacja z pewnością jednak nie uszkodzić połaci dachowej ani nie naruszy jej konstrukcji. Ważne jest więc, aby zaprojektowanie i montaż paneli fotowoltaicznych zlecić specjalistom, którzy dobiorą odpowiedni system mocowań, do materiałów z jakich jest wykonany dach.

Na jakim dachu przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku większości budynków. Przed realizacją projektu konieczne jest jednak przeprowadzenie oględzin, aby zweryfikować, czy istnieje możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na dachu. W większości przypadków nie ma z tym problemu, gdyż do stworzenia instalacji nadają się zarówno dachy proste, jak i spadziste. Kluczowy jest tu dobór odpowiednich mocowań modułów, aby stabilnie trzymały się połaci i nie naruszały jej konstrukcji.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych może uszkodzić dach?

Czy można montować panele fotowoltaiczne na dachówce?

Zanim zdecydujesz się na fotowoltaikę na dachu, musisz mieć świadomość, że to długoterminowa inwestycja, z której będziesz korzystał przez ponad 25 lat. Przed montażem paneli słonecznych może więc być konieczne przeprowadzenie remontu dachu lub jego zmodernizowanie. Nie wszystkie pokrycia dachowe są rekomendowane do wykonania instalacji. Czy możliwy jest więc montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce i jakie odmiany pokryć będą odpowiednie pod fotowoltaikę?

  • blachodachówka –jest jedną z najbardziej zalecanych odmian pokrycia do montażu paneli fotowoltaicznych,
  • dachówka – wymaga zastosowania specjalnych systemów mocujących, ale wykonanie instalacji jest jak najbardziej możliwe. Dotyczy to zarówno blachówki aluminiowej, jak i ceramicznej,
  • eternit – przed montażem fotowoltaiki należy wymienić dach, gdyż eternit może niekorzystnie wpływać na pracę paneli, a przy tym jest groźny dla zdrowia ze względu na azbest,
  • materiały naturalne – nie rekomenduje się montażu paneli słonecznych na dachu z drewna lub strzechy, gdyż to zwiększa ryzyko pożaru.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce i blachodachówce nie stanowi żadnego problemu. Ważne jest jednak, aby to zadanie zlecić fachowcom, wówczas nie musisz się obawiać o uszkodzenie dachu.