Klimatyzacja domowa a fotowoltaika. Jakie korzyści przynosi łączenie klimatyzatorów z własną, domową instalacją słoneczną?

każde kolejne lato zdaje się być coraz cieplejsze. Wzrost temperatury odczuwamy coraz wyraźniej i w coraz bardziej dokuczliwy dla nas sposób. Pragnąc zachować jak największy komfort życia, wiele osób decyduje się na klimatyzację domową, która coraz częściej zasilana jest przez instalację fotowoltaiczną. Czy takie rozwiązanie ma sens? Jakie korzyści przynosi łączenie fotowoltaki z klimatyzatorami?

Dlaczego warto przy fotowoltaice zainwestować w klimatyzator domowy?

Upalne lato, nagrzewające się mury domów i mieszkań oraz panująca w każdym wnętrzu (również w nocy) duchota to coraz częstsze zjawiska nie tylko na południu Europy, ale i w Polsce. Średnia temperatura roczna w naszym kraju ciągle się podnosi, przez co zimy stają się coraz łagodniejsze, a miesiące letnie coraz trudniejsze. W takich warunkach trudno jest dobrze odpocząć nawet we własnym domu. Najlepszym i przez to coraz częściej stosowanym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja domowej klimatyzacji.

Obecnie na rynku mamy kilka typów klimatyzatorów domowych, które z powodzeniem sprawdzają się również jako klimatyzatory do mieszkań w bloku. Najważniejszymi są:

  • klimatyzatory ścienno-sufitowe typu on/off,
  • klimatyzatory wykonane w technologii inwerterowej,
  • klimatyzatory podłogowe,
  • klimatyzatory kasetonowe.

Szacując koszty inwestycji w domową klimatyzację, należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt urządzenia (od ok. 1 tys. do 9 tys. i więcej zł), ale też ilość prądu, jaką klimatyzator zużywa każdego dnia czy miesiąca pracy.

Ile prądu pobierają klimatyzatory w naszych mieszkaniach?

Koszt eksploatacji klimatyzatora domowego to ważny elementy określający poziom opłacalności tego typu inwestycji. Na koszt ten wpływ mają:

  • klasa energetyczna urządzenia – nowoczesne klimatyzatory projektowane są w klasach od A do A+++,
  • sposób montażu – jedynie właściwy montaż gwarantuje zachowanie zakładanego przez producenta zużycia prądu,
  • czas pracy urządzenia.

Do każdego klimatyzatora powinna być dołączona karta katalogowa z danymi technicznymi, w tym też z informacją dotyczącą poboru prądu. Na podstawie tej oraz kilku innych informacji można w prosty sposób obliczyć, ile wyniesie średnie zużycie prądu przez klimatyzację w naszym domu.

Ile energii pobiera klimatyzator domowy?

Zakładając, że zużycie prądu przez wybrany model klimatyzatora dla funkcji chłodzenia wynosi 0,9 kWh, czas jego działania w ciągu doby to 5 godzin, a koszt energii elektrycznej za 1 kWh to 0,53 zł, otrzymujemy następujące wyliczenia:

  • zużycie prądu za każdy dzień działania klimatyzacji – 4,5 kWH,
  • koszt dziennego zużycia energii elektrycznej przez klimatyzator – 2,39 zł,
  • wydatki ponoszone na działanie klimatyzacji domowej każdego miesiąca – 71,70 zł.

A jak wyglądałyby te wyliczenia, gdyby nasz dom posiadał własną instalacje fotowoltaiczną?

Czy warto łączyć klimatyzację domową z fotowoltaiką?

Wszystkie koszy eksploatacji klimatyzacji domowej – poza przeglądami i ewentualnymi naprawami – można w bardzo prosty sposób zredukować do zera. Wystarczy zdecydować się na domową instalację fotowoltaiczną, która zapewni nam własną energię elektryczną przez cały rok.

Ile paneli fotowoltaicznych do klimatyzacji potrzeba?

Ilość paneli fotowoltaicznych niezbędna do zasilenia klimatyzatora domowego uzależniona jest od mocy klimatyzatora oraz czasu działania w ciągu roku. Należy jednak oszacować prawidłowe zapotrzebowania na prąd i wykonanie takiej instalacji, która pokryje je w całości (lub nawet z pewną nadwyżką, jeśli tylko zamierzamy w przyszłości zwiększyć je jeszcze bardziej, np. przechodząc w całości na ogrzewanie elektryczne). Czy więc warto łączyć klimatyzację domową z fotowoltaiką? Jak najbardziej!