Panele fotowoltaiczne to ekologiczne i ekonomiczne źródło energii elektrycznej, po które sięga coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych, firm, a nawet mieszkańców bloków. Dzięki niekończącej się i darmowej energii słonecznej, która za pomocą paneli fotowoltaicznych przerabiana jest na energię elektryczną, możemy znacznie obniżyć miesięczne koszty utrzymania, a także wspomóc środowisko. Aby jednak instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście zaspakajała zapotrzebowanie gospodarstwa czy też firmy na energię elektryczną, musi być odpowiednio dobrana. Chodzi tutaj dokładnie o moc paneli fotowoltaicznych, które zostaną zamontowane w danej instalacji. Moc zależna jest z kolei od szacowanego dziennego zużycia prądu, na podstawie którego można wyliczyć, ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW jest potrzebnych.
Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?
Jak widzimy, aby dobrać odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych, konieczne są dokładne obliczenia uwzględniające roczne zapotrzebowanie na prąd danego gospodarstwa. Pozostaje jednak pytanie, kto powinien wykonać te obliczenia? Czy właściciel gospodarstwa domowego sam powinien wiedzieć jaka instalacja fotowoltaiczna jest mu potrzebna? Oczywiście, że nie musi tego wiedzieć. Od tego właśnie są firmy zajmujące się projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych. Firma PV Green Energy kompleksowo obsługuje klientów, dbając o to, aby cały proces począwszy od obliczeń, projektu, poprzez montaż i podłączenie instalacji fotowoltaicznej przebiegał sprawnie. Nasi specjaliści przed przystąpieniem do projektowania instalacji, przeprowadzają wywiad z właścicielem gospodarstwa, analizę rachunków za energię elektryczną, a także dokonają wizji lokalnej w celu oceny możliwości rozmieszczenia paneli na posesji. Na tej podstawie dobierana jest moc paneli fotowoltaicznych, ich ilość oraz rozmieszczenie.
Panele fotowoltaiczna moc – jak jest dobierana moc instalacji?
Moc instalacji fotowoltaicznej dobierana jest przede wszystkim na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej. Bardzo ważne, aby nie dać się ponieść przekonaniu, że więcej znaczy lepiej i montować większą i mocniejszą instalację na przyszłość. Oczywiście, jeśli w najbliższej przyszłości planujemy zakup sprzętu, który cechuje duży pobór prądu, należy to uwzględnić w projektowaniu mocy instalacji. W standardowych warunkach jednak inwestowanie w znacznie większą moc instalacji jest zwyczajnie nieopłacalna. Oczywiście, jeśli planujemy instalację on-grid i nadmiar wyprodukowanej energii będziemy przesyłać do sieci energetycznej, wówczas mamy możliwość uzyskania 80% przesłanego prądu. Jednak takie przewymiarowanie instalacji nie powinno przekraczać 20%, więcej nie jest dla nas opłacalne. Bez względu na to, czy nasza fotowoltaika będzie miała 3 kw, czy zainwestujemy w fotowoltaikę 5 kW, najważniejsze, aby była ona dobrana na podstawie audytu fotowoltaicznego.