Systemy fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i wśród firm, przedsiębiorstw, a nawet wspólnot mieszkaniowych. Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej atrakcyjną, pociągającą i opłacalną alternatywą, dla tradycyjnych źródeł. Coraz wyższe rachunki za energię elektryczną, dodatkowe opłaty pojawiające się na rachunkach a do tego ciągła zależność od dostawców energii sprawia, że szukamy czegoś lepszego, czegoś, co nie tylko pozwoli zaoszczędzić, ale też da nam spokój i samodzielność. Fotowoltaika jest właśnie tym czymś. To odpowiedź na wysokie rachunki, na przerwy w dostawie prądu, ale też odpowiedź na niekorzystne zmiany klimatyczne. Odnawialne źródła energii są bowiem nie tylko oszczędne, ale też a może, ale przede wszystkim ekologiczne. Inwestując w fotowoltaikę, chcemy zrobić wszystko, aby inwestycja ta była opłacalna, aby panele działały bezawaryjnie i produkowały niezbędną ilość prądu. Wybór dobrej jakości paneli oraz odpowiedniej wielkości instalacji to jedno, ale drugie zadanie to utrzymanie paneli w dobrej kondycji a przede wszystkim w czystości.

Panele fotowoltaiczne – mycie

Panele fotowoltaiczne – mycie

Czyste panele fotowoltaiczne to gwarancja ich maksymalnej wydajności. W przypadku instalacji, która nie jest narażona na niestandardowe zanieczyszczenia, nie zaleca się specjalnego ich mycia czy czyszczenia. Nowoczesne panele fotowoltaicznebezobsługowe i to jest jedna z ich ogromnych zalet. Właściciele instalacji fotowoltaicznych nie muszą bowiem martwić się o ich czystość czy specjalne zabiegi konserwacyjne. Konstrukcja paneli jest tak wykonana, aby 99% standardowych zanieczyszczeń, takich jak kurz i pył, usuwane były w sposób naturalny na przykład przez padający deszcz. Tego typu zanieczyszczenia nie wpływają na wydajność paneli w taki sposób, aby konieczne było generowanie dodatkowych kosztów, związanych ze specjalistycznym myciem paneli.

Fotowoltaika – czyszczenie

Wyjątkiem od reguły wspomnianej wyżej, że panele fotowoltaiczne nie wymagają czyszczenia, są silne zanieczyszczenia wywołane np. ptasimi odchodami, lub zalegającymi mokrymi liśćmi, w okresie wzmożonego ich spadania i ewentualnego zebrania się i przylepienia do paneli. Jeżeli chodzi o liście, to można je bardzo delikatnie zmieść z powierzchni paneli. Z zabrudzeniami ptasimi odchodami powinien poradzić sobie deszcz, a jeśli będzie inaczej można pokusić się o skorzystanie z usług firmy, specjalizującej się w myciu instalacji fotowoltaicznych. Nie należy samodzielnie czyścić paneli, ponieważ może do doprowadzić do ich uszkodzenia. Mycie paneli fotowoltaicznych powinno być bowiem wykonane odpowiednimi środkami, dostosowanymi do rodzaju instalacji i paneli z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.