Rok 2021 był rekordowy pod względem cen energii wykorzystywanej do ogrzewania naszych domów. Najbardziej odczuli to właściciele domów ogrzewanych węglem, gdyż ten zdrożał o ponad 30%. Wcale nie lepiej sytuacja wygląda w przypadku kotłów opalanych drewnem. Wzrosła również cena prądu i trzeba się przygotować, że od 2022 wzrośnie jeszcze o ok. 20%. Antidotum może się okazać ogrzewanie domu fotowoltaiką. Dlaczego to się opłaca? Wyjaśniamy!

Ogrzewanie fotowoltaiką – czy to możliwe?

Szacuje się, że ok. 50% wszystkich wydatków na utrzymanie gospodarstwa domowego generuje ogrzewanie. W przypadku niesprzyjającej pogody sezon grzewczy może się wydłużyć, co oznacza konieczność poniesienia dodatkowych kosztów, często nie uwzględnianych w budżecie domowym. Montaż instalacji fotowoltaicznej może Cię ochronić od podwyżek cen energii, dzięki czemu masz szansę zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent w skali roku. Na początku warto jednak zaznaczyć, że jak dotąd nie powstało jeszcze ogrzewanie fotowoltaiką, gdyż panele stanowią tylko nośnik energii, produkujący prąd. Może być on wykorzystany do zasilania innych systemów, takich jak:

To obecnie najbardziej wydajne i ekologiczne rozwiązania, które mogą współpracować z fotowoltaiką. Ogrzewanie domu zasilane energią czerpaną ze słońca oznacza praktycznie darmowe ciepło przez cały rok.

Ogrzewanie fotowoltaiką

Fotowoltaika – ogrzewanie domu 100 m2 a opłacalność inwestycji

Wybór rodzaju systemu rozprowadzania ciepła zależy od parametrów technicznych budynku. Dodatkowo, decydując się na fotowoltaikę dla domu, należy obliczyć zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa. Na tej podstawie dobiera się moc oraz wielkość paneli słonecznych, dlatego koszt przedsięwzięcia nie będzie taki sam w przypadku każdego budynku.

Fotowoltaika – ogrzewanie domu 100 m2

Ogrzewanie domu 100 m2  z wykorzystaniem energii z fotowoltaiki  wiąże się ze sporą inwestycją finansową, która jednak szybko się zwraca. W zależności od wydajności solarów oraz rodzaju wybranego systemu rozprowadzania ciepła możesz oczekiwać, że zwróci się ona w przeciągu 10-15 lat. Ponadto, aby obniżyć koszt ogrzewania domu fotowoltaiką, możesz skorzystać z dofinansowania lub bezzwrotnych dotacji na termomodernizację. Wówczas zwrot z inwestycji będzie jeszcze szybszy.

Fotowoltaika dla domu – kiedy się opłaca?

Montaż paneli słonecznych to obecnie najkorzystniejszy sposób obniżenia kosztów utrzymania budynku. Ogrzewanie fotowoltaiką jest znacznie bardziej opłacalne niż korzystanie z tradycyjnych źródeł energii, gdyż umożliwia zasilanie bezpłatnym prądem. Zaprojektowanie i wykonanie instalacji solarnej warto jednak powierzyć specjalistom, gdyż jest to gwarancja wydajności i niezawodności systemu, przy maksymalnym ograniczeniu kosztów całej inwestycji.