Fotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska i oszczędności na rachunkach za prąd. Inwestycja w źródła odnawialne niesie więc za sobą korzyści zarówno dla planety, jak i portfela. Wiele osób zastanawia się jednak, co dzieje się ze zużytą instalacją solarną. Wyjaśniamy, na czym polega utylizacja paneli fotowoltaicznych, kto za nią odpowiada i jakie wiążą się z tym koszty.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – kiedy jest konieczna?

Współczesne instalacje solarne są znacznie wydajniejsze i wytrzymałe niż te, wykorzystywane jeszcze kilkanaście lat temu. Producenci wdrażają coraz bardziej zaawansowane technologie, które usprawniają proces pozyskiwania energii ze słońca i przekładają się na większą niezawodność paneli fotowoltaicznych. Obecnie żywotność instalacji określa się na 25-30 lat, jednak faktycznie jest ona znacznie dłuższa. Po tym czasie wydajność modułów solarnych spada do 70-80%, co oznacza, że w dalszym ciągu można z nich korzystać. Gdy zauważysz, że ogniwa przestaną spełniać swoją funkcję, należy podjąć decyzję o utylizacji paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – utylizacja i jej przebieg

Fotowoltaika – utylizacja i jej przebieg

Odpowiedzialność za zużyte panele ponosi właściciel instalacji i to on musi wziąć na siebie ich utylizację zgodnie z wytyczonymi procedurami. Ze względu na gabaryty oraz komponenty znajdujące się wewnątrz modułów, wyrzucenie ich do przydomowego kontenera jest niemożliwe. Należy je oddać do zakładu przetwarzania elektrośmieci, gdzie zostanie przeprowadzona fachowa utylizacja paneli fotowoltaicznych. Polega ona na demontażu poszczególnych elementów, a następnie ich dalszej obróbce. Wiele komponentów nadaje się do ponownego użytku, a pozostałe części są poddawane recyklingowi. Utylizacja fotowoltaiki nie zagraża więc środowisku naturalnemu, gdyż po odpowiednim przetworzeniu, surowce mogą zostać znowu wykorzystane.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – koszt

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – koszt

Skoro odpowiedzialność za zużytą instalację stoi po stronie inwestora, z pewnością zastanawiasz się ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od rodzaju systemu. Tak jak w przypadku innych elektrośmieci, cena usługi wyliczana jest na podstawie masy modułów. Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych mieści się w przedziale 1-2 zł za kilogram, a do tego należy doliczyć ewentualne opłaty za demontaż i transport do zakładu przetwórstwa.

Współczesne solary są produkowane w technologiach, które ograniczają ich wagę i wielkość, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności energetycznej. Orientacyjny wydatek za utylizację paneli fotowoltaicznych może się więc wahać między 300 a 800 zł w przypadku rozbudowanej instalacji.