Pompa ciepła to kolejny coraz bardziej popularny sposób na oszczędność i wdrożenie ekologicznego sposobu ogrzewania domu. To rozwiązanie dość kosztowne, jednak dzięki możliwości pozyskania dofinansowania np. z programu „Czyste Powietrze”, możliwe jest znaczne obniżenie kosztów jej montażu. Co więcej, wypomniany program oferuje również dofinansowania na montaż instalacji fotowoltaicznej, która razem z pompą ciepła stwarza zespół doskonały, który znacznie obniża bieżące koszty utrzymania domu. Dodatkowo nasza planeta będzie nam bardzo wdzięczna za taki krok. Korzystając z odnawialnych źródeł energii, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, a tym samym do poprawienia i tak już mocno nadwyrężonej kondycji Ziemi. Czym jest pompa ciepła i dlaczego warto przemyśleć montaż pompy ciepła w swoim domu?
Pompa ciepła – jak działa?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, którego specyfika działania polega na tym, że odróżnieniu od innych tego typu urządzeń nie „produkuje” energii, nie wykorzystuje też procesu spalania, a co za tym idzie, nie przyczynia się do emisji spalin, kurzu czy popiołu. W jaki zatem sposób pompa ciepła może być stosowana do ogrzewania domu? Otóż to sprytne, urządzenie wykorzystuje zgromadzoną w środowisku naturalnym energię. Istnieje pompy ciepła wykorzystujące do ogrzewania powietrze, wodę lub ziemię. Każda z nich działa jednak na podobnej zasadzie. Procesy termodynamiczne zachodzące w pompie ciepła powalają na przetworzenie energii pierwotnej, a następnie dostarczenie jej do instalacji grzewczej. Aby proces ten mógł się odbyć, potrzebne jest zasilanie. Najczęściej jest to zasilanie elektryczne. By maksymalnie zredukować koszty ogrzewania, warto więc połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko nie będziemy płacić za ogrzewanie domu, ale też będziemy korzystać z darmowego prądu, który zasili w energię elektryczną całe nasze gospodarstwo domowe.
Pompa ciepła cena, rodzaje i opłacalność
Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Do wyboru mamy pompy ciepła powietrze-woda, pompy ciepła powietrze-powietrze, pompy ciepła wodne lub pompy ciepła gruntowe. Różnią się one pod względem źródła, z którego pozyskują ciepło. Mimo różnic wszystkie pompy składają się z 3 głównych elementów. Są to: źródło dolne – może nim być powietrze, woda lub grunt, pompa – czerpie ona ciepło z otoczenia, a następnie zamienia je na użyteczną postać, źródło dolne – instalacja grzewcza w budynku. Planując montaż pompy ciepła, koszt tego urządzenia może nas trochę przerazić. Na szczęście istnieją programy rządowe oferujące dofinansowanie montażu ekologicznego źródła ciepła, takie jak np. pompa ciepła. Program „Czyste powietrze” umożliwia pozyskanie dotacji na wymianę starego pieca na nowy – ekologiczny lub inne eko źródło ciepła. Co więcej, w ramach dotacji z programu „Czyste powietrze” beneficjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznej, co dodatkowo pozwoli odciążyć budżet i zainwestować w długoterminowo tanie i ekologiczne ogrzewanie domu.