Ceny prądu w 2019 r.

Na początku 2019 roku weszła w życie nowelizacja do ustawy o podatku akcyzowym. Powodem tego była groźba coraz szybciej wzrastających cen za energię elektryczną. Co prawda, tymczasowo udało się zażegnać kryzys, jednak to tylko chwilowe rozwiązanie.

Co reguluje ustawa?

Część opłat za energię elektryczną została zmniejszona, a ceny za energię za rok 2019 wynoszą dokładnie tyle, ile wynosiły ostatniego dnia czerwca 2018 roku wg. taryf i cenników dostawców. Przedsiębiorstwa energetyczne muszą przyjąć założenia rządu–w innym wypadku będą musiały wypłacić karę wynoszącą 5% ich całego, rocznego przychodu. Nowelizacja spowodowała także zmniejszenie cen za opłatę przejściową i mniejszą akcyzę. Podatek akcyzowy wynosi teraz 5 zł za 1 megawatogodzinę (MWh) – jest to 75% taniej od wcześniejszej stawki, która wynosiła 20 zł za MWh. Z kolei stawki za opłatę przejściową (dla gospodarstw domowych zostały obniżone nawet dziesięciokrotne. Zmiany już odczują np. gospodarstwa domowe korzystające w ciągu roku z mniej niż 500 kWh energii w ciągu roku i zapłacą 0,02 zł – stawka wcześniejsza wynosiła 0,45.

Dla odbiorców, którzy są przyłączeni do sieci elektroenergetycznych niskiego,  średniego i wysokiego napięcia, stawka za kW mocy umownej wynosi kolejno 0,08, 0,19 i 0,20zł. Różnica ma być wypłacana przedsiębiorcom przez powstały Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny – dzięki czemu rynkowa wartość energii elektrycznej zostanie utrzymana i przedsiębiorstwa nie odczują nałożonych obniżek. Budżet całego Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny będzie wynosił nawet 4mld zł – środki te w zdecydowanej większości pozyskane będą ze sprzedaży uprawnień emisji CO2. Osoby, które posiadają na swoich posesjach zamontowaną instalację fotowoltaiczną, przy standardowych założeniach (standardowej energii czynnej pobranej, oddanej czy mocy instalacji), mogą liczyć nawet na ponad 50% mniejsze rachunki miesięczne, w porównaniu do zeszłego roku.

Ta sytuacja nie jest oczywiście na stałe – jest to tylko chwilowe rozwiązanie, mające na chwilę zatrzymać coraz szybciej galopujące ceny za energię elektryczną. Ceny energii będą rosły, niezależnie od chwilowych działań rządu.
Instalacja fotowoltaiczna pozwoli Ci raz na zawsze uniezależnić się od podwyżek.

Jeśli masz pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznych – nasz zespół czeka na kontakt.
Gwarantujemy profesjonalną, indywidualną obsługę i fachowe doradztwo.