Blog

Jak długo będzie działała instalacja fotowoltaiczna? Czy instalacja przestanie działać po 25 latach gwarancji?

Jak długo będzie działała instalacja fotowoltaiczna? Jak działa instalacja fotowoltaiczna po 35 latach? Jak działają 35 letnie moduły fotowoltaiczne? Czy instalacja przestanie działać po 25 latach gwarancji?

Moduły fotowoltaiczne produkowane przez większość firm są chronione 25-letnią gwarancją. W tym czasie ich sprawność nie może spaść poniżej 80% wartości początkowej. Co stanie się po tym czasie?

25 lat to granica umowna. Na pewno nie stanie się tak, że panele po tym czasie nagle przestaną działać, jednak ich efektywność nieco spadnie ze względu na zużycie.

Raport stworzony przez Uniwersytet w Odynburgu rzuca trochę światła na to, jak bardzo sprawność konwersji modułu może ulec zmianie po tym czasie. W raporcie opisany jest stan niemieckiej instalacji fotowoltaicznej. Zbudowana z 336 modułów konstrukcja jest jedną z najstarszych przedsięwzięć fotowoltaicznych w Europie i należy do Uniwersytetu.

 

Działanie instalacji fotowoltaicznej po 35 latach

 

Tabela przedstawia, jak zmieniały się parametry modułów AEG-Telefunken TSG MQ 36/0, które zostały wykorzystane do jej zbudowania. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, jak niskie okazują się spadki mocy na przestrzeni tak długiego czasu. W 1976 roku moc pojedynczego modułu wynosiła 10,3W. Po upływie 35 lat, spadła ona tylko o 0,4 W – czyli zaledwie o 4%.

Pozostałe parametry też utrzymały się na wysokim poziomie. Napięcie obwodu otwartego – spadek o 0,7 wolta (około 3%). Prąd zwarcia – spadek również na poziomie rzędu 3%.

W trakcie 35 lat, moc całkowita instalacji spadła z 3,461 kW do 3,326 kW.

Według twórców raportu, sam materiał zawarty w panelu, jest bardzo odporny na starzenie się i nie zmienia pod wpływem czasu swoich charakterystyk prądowo – napięciowych. Tym, co powoduje spadek efektywności ogniw fotowoltaicznych, jest zużycie pozostałych elementów panelu, których zadaniem jest odgrodzenie cienkiej warstwy fotowoltaicznej od zmiennych warunków atmosferycznych środowiska zewnętrznego. Pokrycie szklane pod wpływem warunków atmosferycznych staje się mniej przepuszczalne dla światła, a kable ulegają korozji.

źrodło: University of Oldenburg


Masz pytania? Chcesz dobrać zestaw fotowoltaiczny dla swojego domu lub firmy?

FORMULARZ KONTAKTOWY

3 kwi. 2019
POWRÓT
FORMULARZ KONTAKTOWY
ZOSTAŃ FRANCZYZOBIORCĄ
Formularze messages
close
pvge-baner