Czy fotowoltaka dla firm się opłaca?

Osoby fizyczne (właściciele mikroinstalacji, o łącznej mocy do 50kW), które zdecydowały się na montaż systemu fotowoltaicznego, dzięki ustawie OZE mogą korzystać z tzw. systemu opustów, czyli rozliczenia nadwyżki energii z energią pobraną, dzięki czemu mogą obniżyć rachunki za energię elektryczną prawie do 0 zł. Inaczej sprawa wygląda z przedsiębiorcami – mogą również wykorzystać energię ze słońca na bieżąco w ciągu pracy instalacji a dodatkowo mają możliwość sprzedaży nadwyżki energii do sieci. Na stan dzisiejszy, prosumentem, (którym może być np. osoba fizyczna czy wspólnota mieszkaniowa) wykorzystującym odnawialne źródła z mikroinstalacji i mogącym korzystać z systemu opustów nie może zostać firma prowadząca działalność gospodarczą – planowane są zmiany w przepisach pozwalające na włączenie przedsiębiorstw do możliwości bilansowania energii pobranej z wysłaną (na takich samych zasadach jak osoby prywatne).

W chwili obecnej, firmy dostają odpowiednie wynagrodzenie za nadwyżkę, którą wprowadzili do sieci. Kwota wynosi średnią, hurtową cenę za prąd za ostatni kwartał (ogłaszaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki) – np. w ostatnim kwartale 2018 roku było to 205,50 zł/MWh, Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania prawne nieopłacalnym jest zakładanie instalacji o zbyt dużej mocy, przekraczającej bieżące zużycie energii wykorzystywanej na potrzeby własne przedsiębiorstwa i przy wyborze systemu, nie warto kierować się jego wielkością, ale wyłącznie jakością i dopasowaniem do charakterystyki zużycia energii elektrycznej w firmie. Warto zatem zamontować mniejszą, ale dużo lepiej „skrojoną” instalację fotowoltaiczną, która zmniejszy rachunki i pozwoli na szybki zwrot z inwestycji. Zachęcamy do sprawdzenia naszych propozycji nowej generacji paneli i inwerterów, które pochodzą od renomowanych producentów, takich jak LONGI, ZN Shine, Sharp czy EXE Solar.

W razie pytań i wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym profesjonalnym zespołem – z chęcią udzielimy niezbędnych odpowiedzi, a także profesjonalnie doradzimy i dobierzemy odpowiednie rozwiązania.

Zaufaj 12-letniemu doświadczeniu w branży OZE i postaw na profesjonalizm.