Jaka jest awaryjność instalacji fotowoltaicznych? Czym kierować się przy wyborze paneli słonecznych, aby ustrzec się problemów z fotowoltaiką?
Rosnąca popularność fotowoltaiki sprawia, że coraz częściej padają pytania o awaryjność instalacji fotowoltaicznych. Skoro bowiem panele słoneczne mają służyć przez co najmniej 20-25 lat, należałoby wiedzieć, na jakie koszty ich eksploatacji i konserwacji należy się przygotować. Jak więc przedstawia się awaryjność paneli słonecznych i pozostałych elementów fotowoltaiki? Które panele słoneczne wybrać, aby koszty te jak najbardziej ograniczyć?
Jaka jest awaryjność głównych elementów fotowolaiki?
Głównymi elementami każdej instalacji fotowoltaicznej, których awarii w pierwszej kolejności obawiają się wszyscy – przyszli lub obecni – właściciele fotowoltaiki, są:
- panele słoneczne,
- inwerter,
- konstrukcja montażowa.
Awaria któregokolwiek z tych elementów mogłaby przysporzyć wielu problemów i wiązać się z konkretnymi wydatkami na naprawę. Czy więc jest się czego obawiać?
Na szczęście nie. A wszystko dzięki temu, że każdy z tych elementów dostosowywany jest przez producenta do długiej pracy w trudnych warunkach. Dodatkowy plus stanowi fakt, iż zarówno panele, jak i system montażowy, zostały maksymalnie uproszczone w budowie, co znacząco ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienie jakiejkolwiek usterki, mogącej powstać na skutek eksploatacji. Na co więc należy zwrócić baczniejszą uwagę? Awaria jakich elementów instalacji fotowoltaicznej jest najbardziej prawdopodobna?
Jakiego rodzaju awarie instalacji fotowoltaicznej pojawiają się najczęściej?
Jeśli już jakaś instalacja fotowoltaiczne ulegnie awarii, to zwykle są to drobne usterki urządzeń ją obsługujących. Czasem pojawiają się problemy z systemem monitoringu instalacji, co z reguły jest następstwem błędu w komunikacji odbywającej się nieustannie pomiędzy inwerterem a siecią domową lub pomiędzy siecią domową a serwerem danych. Przyczyną różnych usterek czy awarii mogą być również:
- zmiany ustawienia routera,
- aktualizacja oprogramowania,
- zakłócenie stabilności sygnału WiFi.
Sporadycznie pojawiają się również poważniejsze awarie, w tym również awarie jednego z głównych elementów instalacji, te jedna zwykle są przyczyną ich słabej jakości lub błędu popełnionego podczas ich montażu. Dlatego decydując się na fotowoltaikę, zawsze należy szukać sprawdzonego i renomowanego dostawcy, zapewniające również profesjonalne wykonanie całej instalacji.
Na co należy zwracać uwagę przy wyborze paneli słonecznych?
Szukając odpowiednich dla siebie paneli słonecznych, zawsze należy kierować się ich następującymi cechami (w podanej kolejności):
- Jakością – im wyższa jakość, tym większa trwałość i żywotność.
- Mocą – musi być odpowiednia do potrzeb instalacji.
- Marką producenta – współdecyduje o renomie i wpływa na rozpatrywanie ewentualnej reklamacji.
- Gwarancją – zwykle im dłuższa gwarancja, tym wyższa klasa panelu.
- Ceną – zawsze ważna, ale nigdy nie najważniejsza.
Wybierając zarówno same panele, jak i pozostałe elementy instalacji, warto pamiętać, iż mają one służyć przez co najmniej 20 lat. Kierowanie się przy ich wyborze jedynie ceną może sprawić, że to, co inwestor zaoszczędzi w momencie zakupu, będzie musiał dopłacić – i to pomnożone czasem przez naprawdę wysoką liczbę – w czasie późniejszej eksploatacji.