Czy samodzielny montaż paneli słonecznych jest możliwy?
Jeśli lubisz i umiesz sam przeprowadzać wszystkie przydomowe naprawy i instalacje, samodzielny montaż paneli słonecznych wydaje się być czymś właśnie dla Ciebie. Wydaje się, gdyż w rzeczywistości nie jest to takie proste. Oczywiście możesz samodzielnie stworzyć własną instalację fotowoltaiczną, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jakimi?
W jakim przypadku możesz samodzielnie zamontować panele fotowoltaiczne?
Instalację paneli słonecznych można w mocno uproszczony sposób podzielić na dwie części – na montaż i kalibrację. Za sam montaż należy rozumieć założenie i połączenie paneli fotowoltaicznych zgodnie z instrukcją producenta. Czynności tej zapewne chciałoby się podjąć wiele osób nawykłych do samodzielnego radzenia sobie z podobnymi wyzwaniami. Dotyczyć to może zwłaszcza montażu instalacji naziemnej, która – w odróżnieniu od paneli umieszczanych na dachu – nie wymaga pracy na wysokości, co zawsze związane jest z dodatkowym ryzykiem. Problem w tym, że według prawa osoba wykonująca taką przydomową elektrownię słoneczną musi spełnić bardzo konkretne wymagania. Co to za wymagania?
Aby przedstawiciel przedsiębiorstwa energetycznego, który zjawi się po odbiór instalacji fotowoltaicznej i dokona przyłączenia jej do sieci energetycznej (zamontuje przy tym również specjalny, dwustronny licznik), mógł tego odbioru dokonać, musi najpierw upewnić się, że osoba wykonująca instalację posiada niezbędne do tego uprawnienia. Chodzi tu o uprawnienia budowlane do projektowania oraz wykonywania sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Jeśli posiadasz tego typu uprawnienia, to sprawa jest prosta – swobodnie możesz sam zajmować się montażem paneli słonecznych na swoim domu. Choć nadal pozostaje jeszcze jedna, dość istotna kwestia. Jaka?
Dlaczego lepiej instalację paneli słonecznych pozostawić fachowcom?
Opisane wyżej uprawnienia to podstawa, dzięki której będziesz mógł samodzielnie stworzyć wymarzoną instalację fotowoltaiczną. Musisz jednak pamiętać, że ich posiadanie to nie wszystko. Tak bowiem tu, jak i w przypadku wielu innych czynności o określonym stopniu skomplikowania, liczy się nie tylko wiedza teoretyczna, ale i praktyczna, zwłaszcza jeśli wynika z bogatego, wieloletniego doświadczenia.
Instalując samodzielnie własną elektrownię słoneczną bardzo łatwo możesz przeoczyć kilka istotnych czynników wpływających na jej efektywność podczas wspominanej już kalibracji. Coś, co dla doświadczonego praktyka jest oczywistością, dla Ciebie może stanowić całkowitą nowość. Bo czy jesteś w stanie przewidzieć, jakie znaczenie będzie miał cień rzucany przez zwykły słup elektryczny? Czy wiesz, jak wpływ na sprawność całej instalacji ma ułożenie połaci dachu oraz jej stromizna? Tę i wiele innych kwestii należy wziąć pod uwagę zarówno na etapie projektu, jak i wykonania. Nawet więc jeśli samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli Ci zaoszczędzić te 20-30 proc. ceny, cały zysk może zostać pochłonięty przez błędy popełnione przy zakładaniu paneli. Czy naprawdę warto ryzykować?