Rosnąca popularność aut zasilanych energią elektryczną, związana jest przede wszystkim z ekonomią tego rozwiązania, a także jego pozytywnym wpływie na kondycję środowiska. Oczywiście na chwilę obecną w Polsce cała infrastruktura związana z ładowaniem oraz obsługą tego typu aut nie jest jeszcze w 100 procentach zadowalająca, jednak jako ich właściciele i świadomi mieszkańcy i użytkownicy naszej planety, możemy przyczynić się do ulepszenia całego systemu. W jaki sposób możemy to zrobić? Na przykład, stawiając na alternatywne, odnawialne źródła energii elektrycznej w swoim domu, które równocześnie staną się punktem ładowania pojazdu elektrycznego.

Panele fotowoltaiczne a ładowanie samochodu elektrycznego

Wspominając o odnawialnych źródłach energii elektrycznej, mieliśmy na myśli właśnie panele fotowoltaiczne, cieszące się coraz większą popularnością wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Działanie i produkcja prądu elektrycznego przez panele fotowoltaiczne odbywa się dzięki specjalnemu inwerterowi, w który wyposażona jest instalacja fotowoltaiczna. Specjalne panele zbierają energię promieniowania słonecznego, wytworzony prąd stały, właśnie za pomocą inwertera zostaje przekształcony w prąd przemienny, którego parametry są zgodne z wymaganiami publicznej sieci energetycznej. Tak uzyskany prąd może zasilać nasz dom w energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania wszelkich urządzeń elektrycznych. Pozostaje więc pytanie, czy ten prąd również może posłużyć nam do ładowania elektrycznego samochodu?

ładowanie samochodu z fotowoltaiki

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Ładowanie samochodu elektrycznego z paneli fotowoltaicznych może odbywać się w dwojaki sposób. Możemy robić to za pomocą standardowej podróżnej ładowarki, którą podłączamy do zwykłego gniazdka 230 V lub możemy do tego wykorzystać profesjonalną ładowarkę. Ładowanie samochodu z gniazdka może trwać nawet do 12 godzin, natomiast za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej ładowarki znacznie krócej. Warto więc pomyśleć o stworzeniu domowej stacji ładowania samochodu. Najlepszą wydajność w ładowanie samochodu elektrycznego daje użycie gniazda trójfazowego 380 V. W tym przypadku specjalna przetwornica w samochodzie określa moc ładowania.

Ładowanie samochodu elektrycznego z paneli fotowoltaicznych

Jeżeli chodzi o wykorzystanie prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne do ładowania samochodu elektrycznego, to jest to doskonała forma magazynowania nadwyżki wyprodukowanego prądu przez panele, pozwalająca dodatkowo poruszać się swoich samochodem za darmo. Domowa stacja ładowania samochodu energią elektryczną, wytworzoną przez panele fotowoltaiczne jest więc nie tylko wygodnym, ale przede wszystkim bardzo ekonomicznych rozwiązaniem.