Panele fotowoltaiczne to serce każdej instalacji fotowoltaicznej. To one zbierają promienie słoneczne, które następnie przekształcane są z pomocą inwertera na prąd przemienny, który zasila instalację elektryczną w naszych domach. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju paneli fotowoltaicznych, pochodzących od różnych producentów. Zasada ich działania i ogólna budowa są bardzo zbliżone. To, co może je różnić to jakość użytych w produkcji części, a także budowa ogniw fotowoltaicznych, które w nich zastosowano. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego modelu paneli fotowoltaicznych, warto zapoznać się z rodzajami dostępnych paneli oraz ich charakterystyką.
Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne – charakterystyka
Panele polikrystaliczne to grupa paneli zbudowanych z krzemu polikrystalicznego. Powstaje on z połączenia wielu monokryształów. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne mają charakterystyczną niebieską barwę. Występują w formie kwadratowych lub prostokątnych paneli. Panele polikrystaliczne to najtańszy rodzaj paneli słonecznych, dzięki czemu możliwy jest montaż instalacji o wyższej mocy w atrakcyjnej cenie. Niestety, w porównaniu do paneli monokrystalicznych, są one znacznie mniej trwałe i mniej wydajne. Nie powiedziano jednak, że instalacja fotowoltaiczna wykonana z paneli polikrystalicznych nie jest wartościowa i opłacalna. Wybierając sprawdzonego i pewnego producenta paneli, a także doświadczoną firmę montażową, instalacja z pewnością przyniesie wymierne korzyści i oszczędności. Należy jednak pamiętać, ze panele polikrystaliczne są praktycznie niedostępne na rynku fotowoltaiki.
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne
Panele monokrystaliczne mają obecnie wśród użytkowników najlepsze opinie. Stosunek ceny do jakości wypada w tym przypadku bardzo dobrze. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne charakteryzują się tym, że jedno ogniwo wykonane jest z jednego monokryształu krzemu. Dzięki temu panele są znacznie bardziej wytrzymałe, a także wydajne. Panele monokrystaliczne są ciemne, prawie czarne z drobnymi białymi kropeczkami na powierzchni. Są one z pewnością znacznie bardziej eleganckie i subtelne niż panele polikrystaliczne. Ten rodzaj paneli cechuje też najwyższa sprawność, przekładająca się na większą moc pojedynczego panelu. Umożliwiają one uzyskanie większej mocy instalacji, przy mniejszej ilości użytych paneli.
Panele fotowoltaiczne fullblack
Panele fotowoltaiczne fullblack zaliczamy do grupy paneli monokrystalicznych. Jak już wspomniano, ogniwo w tego typu panelach wykonane jest z pojedynczego kryształu krzemu, co ma bezpośredni wpływ na wydajność paneli. Czym zatem różnią się panele fullblack od tradycyjnych paneli monokrystalicznych? Podstawowa różnica to wygląd. Panele fullblack mają ciemną, niemal czarną powierzchnię bez charakterystycznych białych kropek, które widać na zwykłych panelach monokrystalicznych. Są one coraz bardziej popularne ze względu na ich bardzo elegancki wygląd. Jest to swego rodzaju produkt premium, który jest nie tylko wydajny i trwały, ale też niezwykle efektowny.