Instalacje fotowoltaiczne to jedne z najbardziej popularnych sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pozwalają one nie tylko na znaczne oszczędności na energii elektrycznej, ale również umożliwiają uniezależnienie się od zewnętrznych jej dostawców, a także co bardzo ważne, są pro ekologiczne. Mimo dość wysokich kosztów początkowych, inwestycja w panele fotowoltaiczne w całkowitym rozrachunku jest opłacalna, zwłaszcza że istnieje możliwość pozyskania dofinansowania, lub nisko oprocentowanych kredytów, oferowanych przez banki. Jednym z często zadawanych pytań, wśród osób planujących montaż instalacji fotowoltaicznych, jest kwestia wpływu pogody na działanie fotowoltaiki.

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?

Jak to jest z tym wpływem pogody na działanie paneli fotowoltaicznych? Czy na fotowoltaikę zachmurzenie ma bardzo negatywny wpływ? Oczywistym wydaje się, że pogoda ma bezpośredni wpływ na działanie instalacji fotowoltaicznej a w szczególności na jej wydajność. To nie jest jednak tak, że panele fotowoltaiczne deszcz czy grad wyłącza i te przestają produkować prąd. Jest to jeden z najczęściej pojawiających się mitów, że w pochmurne dni panele fotowoltaiczne nie produkują prądu. Oczywiście, że go produkują, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na pozyskiwanie energii, wtedy kiedy do paneli dociera światło słoneczne, a dociera ono nawet w pochmurne czy deszczowe dni.

Fotowoltaika, a pochmurne dni

Fotwoltaika a deszcz

Podczas opadów deszczu najczęściej niebo jest zachmurzone, co sprawia, że do paneli fotowoltaicznych dociera światło słoneczne o nieco mniejszym natężeniu. Powoduje to oczywiście spadek produkcji energii elektrycznej przez panele o kilka procent, jednak nie powoduje, że całkowicie przestają ją wytwarzać.

Fotowoltaika a grad i śnieg

Realnym osłabieniem wydajności paneli fotowoltaicznych może być zalegający śnieg, jednak z reguły są one montowane pod takim kontem, który umożliwia swobodne osuwanie się śniegu z paneli. Jeżeli chodzi o grad, z jego strony największym zagrożeniem jest uszkodzenie mechaniczne paneli. Nowoczesne panele fotowoltaiczne charakteryzują się jednak bardzo wysoką odpornością na uderzenia, dlatego ryzyko ich uszkodzenia przez grad jest bardzo małe, wręcz znikome.

Fotowoltaika a wiatr

Jeżeli chodzi o zagrożenie płynące ze strony wiatru, to oczywiście nie wpływa on na ilość energii słonecznej docierającej do paneli. Silny wiatr może podobnie jak grad stanowić zagrożenie uszkodzenia mechanicznego. Podczas mocnego wiatru może dojść bowiem do złamania gałęzi drzew, które mogłyby. uszkodzić panele.