Panele fotowoltaiczne to jedno z coraz bardziej popularnych odnawialnych źródeł energii, które ma szansę realnie przyczynić się do poprawy kondycji naszego klimatu, która niestety nie jest najlepsza. Instalację paneli fotowoltaicznych najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, zajmującej się na co dzień sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych. Specjaliści w branży dokładnie ocenią zapotrzebowanie naszego gospodarstwa lub firmy w energię elektryczną, a na tej podstawie dokładnie wyliczą i zaprojektują instalację, zaspakajającą nasze potrzeby. Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych jest niezwykle ważny przede wszystkim ze względu na ich wydajność, ale też wytrzymałość. Wiele osób rozważających montaż fotowoltaiki ma wątpliwości, jaki wpływ na działanie i wydajność paneli fotowoltaicznych mają warunki atmosferyczne. Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni? Czy w ziemie możemy liczyć na produkcję prądu? Czy silne opady, burze, lub grad nie zniszczą paneli?
Wydajność paneli fotowoltaicznych a pogoda
Podstawowym czynnikiem, który gwarantuje maksymalną wydajność paneli fotowoltaicznych, jest światło słoneczne. To właśnie promienie słoneczne są niezbędne do przetworzenia energii słonecznej w energię elektryczną. Wobec tego, w przypadku zmiennych warunków pogodowych, dużego zachmurzenia czy też innych anomaliów pogodowych, dostęp słońca do paneli jest utrudniony, a co za tym idzie, ich wydajność spada, jednak nie oznacza to, że prąd nie jest produkowany wcale. Budowa oraz zasada działania fotowoltaiki pozwala bowiem na produkcję prądu nawet w warunkach zachmurzenia, kiedy tylko cześć światła słonecznego dociera na powierzchnię paneli.
Anomalia pogodowe a wydajność paneli fotowoltaicznych
Kolejnym czynnikiem pogodowym mogącym mieć wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych jest silny wiatr. Na szczęście producenci paneli fotowoltaicznych gwarantują ich wytrzymałość nawet w przypadku wiatru o prędkości do 130 km/h. Aby jednak było to realne i panele przetrwały bez szwanku, konieczny jest profesjonalny i solidny montaż i zabezpieczenie konstrukcji paneli. W przypadku silnego wiatru największym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych jest uszkodzenie mechaniczne przez ciężkie przedmioty, spadające fragmenty drzew, czy zerwany fragment dachu.
Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na grad
Grad to jedno z tych zjawisk pogodowych, którym zdarza się wyrządzić szkody mechaniczne np. na pojazdach czy uprawach rolnych. Czy wobec tego powinniśmy obawiać się, że ewentualny opad gradu może zniszczyć naszą instalację fotowoltaiczną? Na szczęście nie. Producenci paneli fotowoltaicznych gwarantują znacznie wyższe parametry wytrzymałościowe, którym grad nie powinien w żaden sposób zagrażać.
Panele fotowoltaiczne a śnieg
Jeżeli chodzi o śnieg, to rzeczywiście utrzymująca się pokrywa śnieżna o grubości około 2-3 cm pokrywająca panele może zmniejszyć ich wydajność. Nie zaleca się jednak samodzielnego usuwania śniegu z paneli, ponieważ można nieopatrznie doprowadzić do ich uszkodzenia. Panele montowane są pod kątem, dlatego z reguły pokrywa śnieżna sama się z nich osuwa. Jeżeli jednak przez dłuższy czas zaobserwujemy że śnieg zalega na panelach, najlepiej skonsultować się z firmą, która wykonywała instalację. Warto też zaznaczyć, że mniejsza wydajność fotowoltaiki w sezonie jesienno-zimowym związana jest również w dużej mierze z długością dnia, który w tym okresie jest znacznie krótszy.