Jak oszczędzać na rachunkach za prąd, bez potrzeby oszczędzania na energii elektrycznej? Czy coś takiego w ogóle jest możliwe?
Każdy, kto szuka sposobu na zmniejszenie rachunków za prąd, ma do wyboru dwa rozwiązania – może oszczędzać w sposób tradycyjny, maksymalnie ograniczając zużycie energii elektrycznej, lub też może zainwestować w fotowoltaikę. Na czym polega różnica pomiędzy oboma tymi sposobami? Który z nich bardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom? Sprawdź sam!
Oszczędzanie w formie tradycyjnej, czyli ograniczanie zużycia prądu
Naturalną formą oszczędzania na rachunkach za prąd przez długi czas było maksymalne ograniczanie zużycia energii elektrycznej. Metoda ta wiązała się przede wszystkim z narzucaniem sobie określonych limitów zużycia prądu, poprzez skrócenie czasu działania poszczególnych urządzeń elektrycznych, a nawet całkowitą rezygnację z ich używania. Należało więc dokonać analizy zapotrzebowania na konkretne odbiorniki energii elektrycznej i wszędzie tam, gdzie było to możliwe, wprowadzić niezbędne ograniczenia.
Zgodnie z tą zasadą powinieneś rzadziej korzystać z telewizora, komputera, podgrzewaczy wody, urządzeń AGD oraz – co oczywiste – z oświetlenia. Część z nich należałoby wymienić na bardziej energooszczędne lub całkowicie z nich zrezygnować. O ile jednak wymiana urządzeń elektrycznych czy źródeł światła na bardziej energooszczędne ma głęboki sens, to już wprowadzanie przymusowych ograniczeń lub rezygnacja z używania niektórych sprzętów oznacza jedynie obniżenie komfortu życia. Rzecz jasna, metoda ta przyniesie określone oszczędności, jednak koszt ich wprowadzenia – nie dla portfela, ale dla stylu życia – może okazać się po prostu zbyt duży. Czy można temu zaradzić?
Oszczędzanie w sposób nowoczesny, czyli inwestycja w fotowoltaikę
Zamiast zmuszać się do przestrzegania narzuconych sobie ograniczeń, możesz oszczędzić poprzez inwestycję. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to nowoczesny sposób na ograniczanie wydatków na energię elektryczną, bez potrzeby ograniczania zużycia prądu. Jak to możliwe?
Decydując się na zakup paneli słonecznych i zainstalowanie ich czy to w Twoim domu, czy w firmie, wykonujesz spory krok naprzód w kierunku realnych oszczędności i przynajmniej częściowego usamodzielnienia się od dostawców energii elektrycznej. Zamiast wprowadzać trudne do zrealizowania (i do zniesienia) ograniczenia zużycia prądu, zaczynasz sam ten prąd wytwarzać. Twoje rachunki za energię spadają, a zużycie prądu może pozostać na dotychczasowym poziomie lub wręcz wzrosnąć. A wszystko to bez obciążania środowiska naturalnego i Twojego budżetu!
Oszczędności na rachunkach za prąd – sprawdź jakie
Jak pokazują przykłady, nawet niewielka instalacja fotowoltaiczna zbudowana na potrzeby jednego gospodarstwa domowego potrafi przynieść oszczędności na energii elektrycznej sięgające 3 tys. zł rocznie. O tym przekonał się jeden z naszych klientów, którego przykład oszczędności na rachunkach za prąd przedstawiliśmy we wpisie tutaj. Koszt jej budowy może dzięki temu zwrócić się w całości już po kilku latach. Ponieważ zaś ilość prądu zużywana przez przeciętne, polskie gospodarstwo domowe rośnie w bardzo szybkim tempie (w ciągu ostatnich 10 lat był to wzrost o 40 proc.), zwrot kosztów może nastąpić wręcz nadspodziewanie szybko. Później pozostanie już tylko czysty zysk.