Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Jak wyglądałby montaż paneli słonecznych w podobnej sytuacji?
O montażu paneli słonecznych na dachu spadzistym (skośnym) napisano już bardzo wiele. Stosunkowo niewiele natomiast wiadomo o instalacjach fotowoltaicznych montowanych na dachach płaskich. Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy w ogóle jest ono możliwe? Sprawdźmy, co na ten temat mówią fachowcy.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – specyfika tego typu rozwiązania
Małe, przydomowe elektrownie słoneczne montowane na tradycyjnych, skośnych konstrukcjach dachowych są rozwiązaniem dobrym i – jeśli tylko zostaną prawidłowo wykonane – zapewniają odpowiednią skuteczność. Jeśli jednak chodzi o dachy płaskie, to w tym przypadku montaż instalacji fotowoltaicznych należałoby uznać wręcz za bardzo dobre rozwiązanie, zapewniające doskonałą efektywność przez cały rok. Dlaczego?
W odróżnieniu od typowych dachów spadzistych – wyjaśnia ekspert PVGE – dachy płaskie oferują znacznie większe możliwości jeśli chodzi o tzw. orientację paneli słonecznych. W ich przypadku instalatorzy nie są ograniczeni przez narzucone projektem domu skosy i ich ustawienie. Jedyne, na co pozostaje zwrócić uwagę, to ewentualne zacienienie okolicznymi budynkami i drzewami, a także odpowiednie ułożenie samych paneli. Co więcej, panele słoneczne ustawione na płaskim dachu to dużo łatwiejszy dostęp do całej instalacji, prostsza i szybsza konserwacja oraz mniejsze ryzyko ewentualnego uszkodzenia.
Rodzaje systemów montażowych paneli słonecznych na dachach płaskich
Ogromne możliwości instalacyjne, jakie dają nam płaskie dachy, sprawiły, iż do tej pory powstało wiele różnych systemów montażowych paneli fotowoltaicznych przeznaczonych specjalnie dla ich potrzeb. Do najpopularniejszych i najchętniej używanych należy zaliczyć:
- System montażowy bez balastu – konstrukcja wsporcza jest tu montowana do betonowych bloków ustawionych na dachu, przez co nie wymaga dodatkowego obciążenia.
- System montażowy z obciążeniem – w tym przypadku wsporniki instalacji fotowoltaicznej nie są przymocowane na stałe do dachu i wymagają dodatkowego obciążenia zapewnianego przez betonowe bloki o odpowiednio dobranych wymiarach (jeden bloczek waży zwykle 15 kg, a do obciążenia jednego panelu niezbędne są 4 takie obciążniki). W ramach tego typu systemu można zdecydować się na:
- system balastowy BAKS – prosty i bezinwazyjny, dzięki gumowej izolacji zapewnia ochronę bloczków przed nasiąkaniem wodą;
- system montażu wschód-zachód – pozwala do maksimum wykorzystać całą powierzchnię dachu i zapewnia doskonałą efektywność całej instalacji fotowoltaicznej. Wymaga minimalnego balastowania.
Oprócz już wymienionych, występują również takie rozwiązania jak montaż na konsoli (może swobodnie pracować w temp. Od -30 do +50℃), a także stworzony przez firmę Van Der Valk system VALKBOX 3 (powstały z myślą o montażu pojedynczych paneli PV). Przykłady te wskazują dobitnie na to, że płaskie dachy dają instalatorom fotowoltaiki ogromne możliwości wyboru systemu montażu i dostosowania do indywidualnych uwarunkowań, zaś samym ich właścicielom zapewniają ogromną efektywność i szybki zwrot z inwestycji.