Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne wśród różnych grup społecznych. Dzięki możliwości pozyskania różnego rodzaju dofinansowań rządowych oraz unijnych, a także kredytów na preferencyjnych warunkach, inwestycja staje się bardziej dostępna. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na odnawialne źródło energii, jakim jest instalacja fotowoltaiczna? W dużym stopniu związane jest to ze świadomością ekologiczną, jednak w większości przypadków decydują prozaiczne względy ekonomiczne. Ceny energii elektrycznej stale rosną, a do tego dochodzą coraz to nowsze opłaty stałe, takie jak opłata mocowa. Czym ona jest i czy właściciele instalacji fotowoltaicznych też jej podlegają?

Opłata mocowa 2021 – ile wynosi?

Z dniem 1 stycznia 2021 zaczęła obowiązywać nowa opłata, tak zwana opłata mocowa. Ma ona bezpośredni wpływ na zwiększenie wysokości rachunków za prąd gospodarstw domowych. Opłata może wynosić od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych w skali roku. Od czego zależy jej wysokość i kto zapłaci najmniej, a kto najwięcej? Czy prosumenci również podlegają tej opłacie? Wysokość opłaty zależna jest od miesięcznego zużycia prądu i dla gospodarstw domowych wygląda to następująco:

  • Zużycie mniej niż 500 kWh – 1,87 miesięcznie
  • Zużycie od 500 do 1,200 kWh – 4,48 miesięcznie
  • Zużycie od 1,200 do 2,800 kWh – 7,47 zł miesięcznie
  • Zużycie więcej niż 2,800 kWh – 10,46 zł miesięcznie

Według powyższych danych, roczna suma opłaty mocowej nie powinna przekroczyć 125,52 zł rocznie. Ze znacznie wyższymi kwotami mamy do czynienia w przypadku podmiotów gospodarczych. Firmy zapłacą bowiem aż 76,20 zł za każdy megawat energii, zużyty w godzinach szczytu. Dla średniej firmy zużywającej rocznie około 25 MWh energii, roczna opłata mocowa wyniesie około 2000 zł.

Opłata mocowa, a fotowoltaika

Opłata mocowa, a fotowoltaika – czy prosumenci płacą?

Jak to zatem wygląda w przypadku właścicieli mikro instalacji fotowoltaicznych? Opłata mocowa obowiązuje wszystkich związanych z zakładem energetycznym konsumentów, co oznacza, że prosumentów również. Na szczęście dla nich, większość energii pobieranej w ciągu dnia przez gospodarstwo domowe pochodzi z odnawialnego źródła energii, jakim jest instalacja fotowoltaiczna i od tej energii opłata mocowa nie jest naliczana. Jednak w przypadku instalacji on-grid, czyli połączonych do sieci energetycznej, które pozwalają na przesył niezużytej energii do sieci, a następnie wykorzystanie jej w momencie, kiedy panele nie będą jej produkować, podatek mocowy zostanie naliczony. Będzie on oczywiście zdecydowanie niższy, ponieważ zostanie naliczony tylko od ilości energii pobranej z sieci.