darmowe ogrzewanie elektrynczne

Ogrzewanie elektryczne domu to rozwiązanie niezwykle komfortowe, ale też bardzo drogie – przynajmniej do czasu, kiedy przestawimy się na energię elektryczną wytwarzaną przez panele słoneczne. Darmowy prąd to świetna opcja dla każdego, kto chce mieć wreszcie spokój z węglem, gazem i rosnącymi ciągle rachunkami. Inaczej jednak wygląda ogrzewanie elektryczne starego, a inaczej nowego domu. Skąd te różnice? Jaki wpływ mogą mieć na ostateczny efekt?

Ogrzewanie elektryczne starego domu – jaką różnicę wprowadza montaż własnej instalacji fotowoltaicznej?

W sporym uproszczeniu typy budynków mieszkalnych, określane pod kątem tylko i wyłącznie ich zapotrzebowania na energię użytkową – przeznaczoną do ogrzewania i wentylacji – możemy podzielić na 3 rodzaje odpowiadające technologii ich wykonania. Są nimi:

  • budynki stare – charakteryzujące się słabą izolacją cieplną i bardzo dużym zapotrzebowaniem na energię (ok. 200 kWh/m² rocznie);
  • budynki z dobrą izolacją cieplną – nowsze, znacznie lepiej zaizolowane i wymagające nawet 3 razy mniej energii do ich ogrzania (ok. 75 kWh/m² rocznie);
  • budynki energooszczędne – najnowocześniejsze konstrukcje, doskonale ocieplone o minimalnym zapotrzebowaniu energetycznym (ok. 35 kWh/m² rocznie).

Instalacja fotowoltaiczna w budynkach starych zwykle w pierwszej kolejności używana jest do produkcji prądu zasilającego podstawowe urządzenia codziennego użytku (pralka, lodówka, telewizor), jednak coraz częściej darmowy prąd wykorzystywany jest również jako źródło energii całych systemów (np. wentylacji). Przestawienie się na ogrzewanie elektryczne w starszych domach nie jest, wbrew pozorom, wymagające. Niezbędna jest tu jedynie wymiana kotła na elektryczny lub wstawienie odpowiednich, samodzielnych grzejników. To drugie rozwiązanie pozwala zachować tradycyjną instalacje grzewczą i traktować ogrzewanie elektryczne jako uzupełniające. Nadal jednak, mimo czerpania zupełnie darmowej energii, warto byłoby pomyśleć o dociepleniu lub uszczelnieniu domu tak, aby jej straty były jak najmniejsze.

Ogrzewanie elektryczne nowego domu – czego wymaga przejście na ogrzewanie fotowoltaiką?

ogrzewanie na prąd przy fotowoltaice

Najlepszym rozwiązaniem z całą pewnością jest zaplanowanie sobie korzystania z ogrzewania elektrycznego zasilanego przez instalację fotowoltaiczną już na etapie projektu i budowy nowego domu. W ten sposób będzie można nie tylko dobrać odpowiedni sposób izolacji, ale też wprowadzić instalację grzewczą najlepiej się do tego nadającą. W artykule „Ogrzewanie domu za 0 zł rocznie? Dzięki połączeniu fotowoltaiki z folią grzewczą jest to jak najbardziej możliwe!” pisaliśmy o tym, jak można ogrzewać dom energią elektryczną za pomocą specjalnych mat grzewczych. Ich instalacja powinna odbywać się właśnie na etapie budowy domu, ponieważ staje się wówczas najefektywniejsza i najmniej kłopotliwa.

Oczywiście, przejście na ogrzewanie elektryczne w nowym domu możliwe jest również na późniejszym etapie – tak jak w przypadku domu starego. Z całą pewnością technologia wykonania budynku poważnie ograniczy wymagania wobec energii użytkowej, a to pozwala ogrzać go wyraźnie mniejszą ilością paneli słonecznych. Można też postawić na dużą instalację i prąd, który nie zostanie zużyty przez ogrzewanie, przeznaczyć do zasilania innego typu instalacji.

W obu przypadkach ogrzewanie domu fotowoltaiką to najlepsze możliwe obecnie rozwiązanie.