Decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych to pierwszy krok, aby uniezależnić się od rosnących cen prądu. Aby czerpać maksymalne korzyści z posiadania paneli solarnych, warto rozważyć rozbudowę domowej elektrowni o magazyn energii. Na czym to polega, jak działają akumulatory i czy magazynowanie energii jest opłacalne? Wyjaśniamy!

Magazyny energii – jak działają?

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd, czerpiąc energię z promieni słonecznych. Prawidłowo dobrane panele solarne powinny pokrywać bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa domowego i zapewniać dostęp do darmowego prądu. Wyprodukowane nadwyżki są natomiast przekazywane do publicznej sieci, z której na obecnych zasadach mogą być odebrane w okresach zwiększonych potrzeb. Alternatywnym rozwiązaniem jest zamontowanie domowego magazynu energii, co pozwoli Ci praktycznie całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu z zakładu energetycznego. Urządzenie służy do przechowywania niewykorzystanej energii, bez konieczności odprowadzania jej do głównej sieci.

Magazyny energii – jak działają

Zalety magazynu energii:

W obliczu zmieniających się przepisów, dotyczących polityki rozliczeniowej z zakładem energetycznym, coraz więcej osób decyduje się na zakup magazynu energii. Fotowoltaika jest najbardziej wydajna w okresach dużego nasłonecznienia i wówczas produkuje prąd, który może przewyższać bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Zamiast odprowadzać nadwyżki do głównej sieci, znacznie bardziej opłacalne jest magazynowanie energii elektrycznej z domowej elektrowni. Jakie niesie to za sobą korzyści?

  • Unikniesz niekorzystnego systemu rozliczeń z zakładem energetycznym,
  • zapewnisz sobie stały dostęp do prądu w okresach zwiększonego zapotrzebowania na energię,
  • w razie awarii publicznej sieci nie będziesz musiał się martwić o przerwy w dostawie prądu.

Podłączenie magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej pozwoli Ci też w całości wykorzystać wyprodukowaną nadwyżkę. Odprowadzając ją do głównej sieci, korzystając z systemu opustów, masz możliwość odebrania jej maksymalnie w 80%, a w przypadku systemu rozliczenia na zasadach net-billing, będziesz musiał ponosić dodatkowe opłaty za jej zakup.

magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej

Domowy magazyn energii – kiedy się opłaca?

Na montaż magazynu prądu mogą się zdecydować zarówno prywatni użytkownicy, jak i przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie pozwoli czerpać maksymalne korzyści płynące z posiadania instalacji fotowoltaicznej, bez strat spowodowanych odprowadzaniem nadwyżek do zakładu energetycznego.