Blog

Czym różnią się od siebie panele słoneczne polikrystaliczne od paneli monokrystalicznych?

Dokonując zakupu paneli słonecznych, zawsze stajemy przed wyborem pomiędzy panelami słonecznymi monokrystalicznymi a panelami słonecznymi polikrystalicznymi. Czym różnią się od siebie oba rodzaje paneli? Jakie znaczenie mogą mieć te różnice dla ich użytkowników? Jeśli przymierzasz się do budowy własnej instalacji fotowoltaicznej, koniecznie powinieneś poznać odpowiedzi na te pytania.

Panele słoneczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – różnica w procesie produkcyjnym

Choć różnić pomiędzy oboma rodzajami paneli słonecznych jest kilka, wszystkie tak naprawdę są efektem zastosowania różnych procesów produkcyjnych. Panele polikrystaliczne wytwarzane są z wielu kryształów kwarcu (stąd nazwa „polikrystaliczne”), co jest rozwiązaniem znacznie prostszym i stosowanym z powodzeniem od bardzo wielu lat. Panele monokrystaliczne to z kolei panele oparte na jednym, dużym krysztale kwarcu, którego produkcja jest znacznie bardziej wymagająca, ale zapewniająca bardzo korzystną charakterystykę pracy.

Panele słoneczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – różnica w działaniu

Sposób produkcji obu omawianych typów paneli słonecznych wpływa na ich budowę, a to z kolei przekłada się na różnice w charakterystyce pracy. W obu przypadkach mamy do czynienia z tym samym procesem zachodzącym w panelu, w skutek którego powstaje energia elektryczna. Niesione z promieniami słonecznymi fotony uderzają w elektrony w kryształach krzemu, których ruch – dzięki dużej swobodzie przepływu – przenoszony jest do falownika i dalej do sieci. Im większa jest swoboda ruchu elektronów, tym większa sprawność panelu słonecznego. A swoboda ta zależy od jego budowy.

panele polikrystaliczneRuch elektronów w panelach monokrystalicznych jest swobodniejszy niż w panelach polikrystalicznych, a to oznacza, że panele słoneczne monokrystaliczne osiągają po prostu większą wydajność. Średnia wydajność paneli monokrystalicznych to 16-20% (najwyższa osiągnięta dotąd przez producentów wartość to 25%), gdy tymczasem średnia wydajność paneli polikrystalicznych wynosi 14-16% (choć pojawiły są już panele polikrystaliczne o wydajności nawet 19,1%).

Panele słoneczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – różnica w wyglądzie

Różna budowa i inne procesy produkcyjne obu typów paneli słonecznych przekładają się również na ich wygląd. Już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, z jakim panelem mamy do czynienia. Panele polikrystaliczne mają barwę niebieskawą czy błękitną, gdy tymczasem panele monokrystaliczne produkowane są przede wszystkim w wersji kolorystycznej „all black” (całkowicie czarne). Różnice widoczne są również w kształcie ogniwa – polikrystaliczne zwykle są całkowicie prostokątne, zaś ogniwa monokrystaliczne mają ścięte rogi.

panele monokrystaliczne

Wygląd panelu słonecznego to przede wszystkim jego estetyka. Wybór paneli słonecznych pod tym kątem zależy już jednak przede wszystkim od indywidualnych preferencji inwestora lub projektanta budynku.


Sprawdź również inne wpisy znajdujące się na naszym blogu!

ranking paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne – ranking najlepszych marek i producentów w poszczególnych kategoriach

Nie sposób przygotować jednego rankingu paneli fotowoltaicznych, który ująłby wszystkich obecnych na polskim rynku producentów i uszeregował poszczególne panele słoneczne w kolejności od najlepszego do najsłabszego. Można za to przygotować kilka rankingów uwzględniającą jedną tylko właściwość paneli lub ich producentów, a następnie w każdym wytypować zwycięzcę. Jakie wyniki w ten sposób otrzymamy?

 

29 lis. 2019
POWRÓT
To pole jest wymagane.
Niepoprawny adres email.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
Bezpieczne spotkanie z Doradcą (Skype)
Informacje o firmie uzyskałem z (wybierz): Internet (Google) Internet (inne) Facebook Instagram Radio Targi Prasa Inne
* Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w marketingu PV Instalator Polska Grupa PVGE. Zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną o produktach Pv Instalator Polska Grupa PVGE.
WYCZYŚĆ WYŚLIJ
FORMULARZ KONTAKTOWY
ZOSTAŃ FRANCZYZOBIORCĄ
Formularze messages
close
pvge-baner