Czym różnią się od siebie panele słoneczne polikrystaliczne od paneli monokrystalicznych?
Dokonując zakupu paneli słonecznych, zawsze stajemy przed wyborem pomiędzy panelami słonecznymi monokrystalicznymi a panelami słonecznymi polikrystalicznymi. Czym różnią się od siebie oba rodzaje paneli? Jakie znaczenie mogą mieć te różnice dla ich użytkowników? Jeśli przymierzasz się do budowy własnej instalacji fotowoltaicznej, koniecznie powinieneś poznać odpowiedzi na te pytania.
Panele słoneczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – różnica w procesie produkcyjnym
Choć różnić pomiędzy oboma rodzajami paneli słonecznych jest kilka, wszystkie tak naprawdę są efektem zastosowania różnych procesów produkcyjnych. Panele polikrystaliczne wytwarzane są z wielu kryształów kwarcu (stąd nazwa „polikrystaliczne”), co jest rozwiązaniem znacznie prostszym i stosowanym z powodzeniem od bardzo wielu lat. Panele monokrystaliczne to z kolei panele oparte na jednym, dużym krysztale kwarcu, którego produkcja jest znacznie bardziej wymagająca, ale zapewniająca bardzo korzystną charakterystykę pracy.
Panele słoneczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – różnica w działaniu
Sposób produkcji obu omawianych typów paneli słonecznych wpływa na ich budowę, a to z kolei przekłada się na różnice w charakterystyce pracy. W obu przypadkach mamy do czynienia z tym samym procesem zachodzącym w panelu, w skutek którego powstaje energia elektryczna. Niesione z promieniami słonecznymi fotony uderzają w elektrony w kryształach krzemu, których ruch – dzięki dużej swobodzie przepływu – przenoszony jest do falownika i dalej do sieci. Im większa jest swoboda ruchu elektronów, tym większa sprawność panelu słonecznego. A swoboda ta zależy od jego budowy.
Ruch elektronów w panelach monokrystalicznych jest swobodniejszy niż w panelach polikrystalicznych, a to oznacza, że panele słoneczne monokrystaliczne osiągają po prostu większą wydajność. Średnia wydajność paneli monokrystalicznych to 16-20% (najwyższa osiągnięta dotąd przez producentów wartość to 25%), gdy tymczasem średnia wydajność paneli polikrystalicznych wynosi 14-16% (choć pojawiły są już panele polikrystaliczne o wydajności nawet 19,1%).
Panele słoneczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – różnica w wyglądzie
Różna budowa i inne procesy produkcyjne obu typów paneli słonecznych przekładają się również na ich wygląd. Już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, z jakim panelem mamy do czynienia. Panele polikrystaliczne mają barwę niebieskawą czy błękitną, gdy tymczasem panele monokrystaliczne produkowane są przede wszystkim w wersji kolorystycznej „all black” (całkowicie czarne). Różnice widoczne są również w kształcie ogniwa – polikrystaliczne zwykle są całkowicie prostokątne, zaś ogniwa monokrystaliczne mają ścięte rogi.
Wygląd panelu słonecznego to przede wszystkim jego estetyka. Wybór paneli słonecznych pod tym kątem zależy już jednak przede wszystkim od indywidualnych preferencji inwestora lub projektanta budynku.