Blog

Jaka jest obecnie opłacalność fotowoltaiki? Po jakim czasie zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

Inwestując we własną instalację fotowoltaiczną, każdy z nas chce mieć pewność, że inwestycja ta okaże się spełniać pokładane w niej oczekiwania, zapewni odpowiednią ilość energii elektrycznej i – przede wszystkim – poważnie zmniejszy rachunki za prąd. Po jakim czasie zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną? Jak duża jest obecnie jej opłacalność?

Po jakim czasie zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną? Stan na rok 2019

Opłacalność każdej inwestycji, w tym i inwestycji w fotowoltaikę, zależy od całego szeregu czynników, które to czynniki nieustannie podlegają zmianie. Dość powiedzieć, że koszt paneli słonecznych od momentu wprowadzenia ich na rynek spadł aż o 99%! Obecnie, w ostatnim kwartale roku 2019, aby oszacować opłacalność i czas oczekiwania na zwrot w inwestycję we własną, przydomową elektrownię słoneczną, należy wziąć pod uwagę:

  • średnią wydajność paneli słonecznych o mocy 1 kWp, która kształtuje się na poziomie 1000 kWh (taką ilość energii elektrycznej są w stanie wytworzyć w ciągu roku);
  • średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla czteroosobowej rodziny wahające się od 1900 kWh do 2500 kWh;
  • koszty zakupu paneli i budowy instalacji w przybliżeniu wynoszące ok. 18-25 tys. złotych.

Przy zachowaniu powyższych założeń i po dodaniu do nich obecnej sytuacji na rynku energii elektrycznej (wysokie ceny prądu, możliwość odsprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii, należy przyjąć, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się najpóźniej po 8 latach. Najpóźniej, co nie znaczy, że nie nastąpi to znacznie wcześniej.

inwestycja w instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika – czy warto? Jakie są prognozy na lata kolejne?

Tworząc prognozy opłacalności inwestycji w fotowoltaikę na najbliższe lata, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki:

  1. Konieczność sporych nakładów, jakie będą musieli ponieść dostawcy energii elektrycznej przy unowocześnianiu elektrowni i sieci przesyłowej, co z kolei przełoży się na dalszy wzrost cen prądu.
  2. Wymagania stawiane przed naszym krajem przez UE, skłaniające rząd do wielokrotnego zwiększenia udziału OZE w całościowej produkcji energii elektrycznej.

Zwłaszcza ten drugi element z punktu widzenia potencjalnych inwestorów w panele słoneczne wydaje się być interesujący, a często niedoceniany. Łączna moc elektrowni słonecznych wybudowanych do tej pory w naszym kraju to ok. 1 GW.

W najbliższym czasie fotowoltaika stanie się wręcz rekordowo opłacalna!

Już teraz widać starania rządu o to, aby Polacy chętnie sięgali po fotowoltaikę. Najlepszymi przykładami są kolejne programy i ułatwienia zachęcające do inwestowania w panele słoneczne w rodzaju programu „Czyste powietrze”, możliwości odliczania od podatku nakładów poniesionych na instalacje fotowoltaiczna czy niezwykle popularnego programu „Mój prąd” oferującego konkretne dopłaty do fotowoltaiki sięgające 5 tys. zł.


Sprawdź również inne wpisy znajdujące się na naszym blogu!

montaż paneli fotowoltaicznych

"Moj prad " - nowy rzadowy program - 5 tys. dofinansowania

W ramach programu "Mój prąd” można zdobyć 50 % dopłaty do inwestycji w fotowoltaikę, nie większą jednak niż 5 tys. zł.

To dobra wiadomość dla ok. 200 tys. gospodarstw domowych w Polsce, które skorzystają z dofinansowania.

Według rządu program powstał, aby chronić polskie środowisko i obniżać Polakom rachunki za prąd. Program pochłonie blisko miliard zł i umożliwi on ograniczenie emisji o 600-800 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

 

29 paź. 2019
POWRÓT
To pole jest wymagane.
Niepoprawny adres email.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
Bezpieczne spotkanie z Doradcą (Skype)
Informacje o firmie uzyskałem z (wybierz): Internet (Google) Internet (inne) Facebook Instagram Radio Targi Prasa Inne
* Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w marketingu PV Instalator Polska Grupa PVGE. Zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną o produktach Pv Instalator Polska Grupa PVGE.
WYCZYŚĆ WYŚLIJ
FORMULARZ KONTAKTOWY
ZOSTAŃ FRANCZYZOBIORCĄ
Formularze messages
close
pvge-baner