Jaka jest obecnie opłacalność fotowoltaiki? Po jakim czasie zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną?
Inwestując we własną instalację fotowoltaiczną, każdy z nas chce mieć pewność, że inwestycja ta okaże się spełniać pokładane w niej oczekiwania, zapewni odpowiednią ilość energii elektrycznej i – przede wszystkim – poważnie zmniejszy rachunki za prąd. Po jakim czasie zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną? Jak duża jest obecnie jej opłacalność?
Po jakim czasie zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną? Stan na rok 2019
Opłacalność każdej inwestycji, w tym i inwestycji w fotowoltaikę, zależy od całego szeregu czynników, które to czynniki nieustannie podlegają zmianie. Dość powiedzieć, że koszt paneli słonecznych od momentu wprowadzenia ich na rynek spadł aż o 99%! Obecnie, w ostatnim kwartale roku 2019, aby oszacować opłacalność i czas oczekiwania na zwrot w inwestycję we własną, przydomową elektrownię słoneczną, należy wziąć pod uwagę:
- średnią wydajność paneli słonecznych o mocy 1 kWp, która kształtuje się na poziomie 1000 kWh (taką ilość energii elektrycznej są w stanie wytworzyć w ciągu roku);
- średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla czteroosobowej rodziny wahające się od 1900 kWh do 2500 kWh;
- koszty zakupu paneli i budowy instalacji w przybliżeniu wynoszące ok. 18-25 tys. złotych.
Przy zachowaniu powyższych założeń i po dodaniu do nich obecnej sytuacji na rynku energii elektrycznej (wysokie ceny prądu, możliwość odsprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii, należy przyjąć, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się najpóźniej po 8 latach. Najpóźniej, co nie znaczy, że nie nastąpi to znacznie wcześniej.
Fotowoltaika – czy warto? Jakie są prognozy na lata kolejne?
Tworząc prognozy opłacalności inwestycji w fotowoltaikę na najbliższe lata, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki:
- Konieczność sporych nakładów, jakie będą musieli ponieść dostawcy energii elektrycznej przy unowocześnianiu elektrowni i sieci przesyłowej, co z kolei przełoży się na dalszy wzrost cen prądu.
- Wymagania stawiane przed naszym krajem przez UE, skłaniające rząd do wielokrotnego zwiększenia udziału OZE w całościowej produkcji energii elektrycznej.
Zwłaszcza ten drugi element z punktu widzenia potencjalnych inwestorów w panele słoneczne wydaje się być interesujący, a często niedoceniany. Łączna moc elektrowni słonecznych wybudowanych do tej pory w naszym kraju to ok. 1 GW.
W najbliższym czasie fotowoltaika stanie się wręcz rekordowo opłacalna!
Już teraz widać starania rządu o to, aby Polacy chętnie sięgali po fotowoltaikę. Najlepszymi przykładami są kolejne programy i ułatwienia zachęcające do inwestowania w panele słoneczne w rodzaju programu „Czyste powietrze”, możliwości odliczania od podatku nakładów poniesionych na instalacje fotowoltaiczna czy niezwykle popularnego programu „Mój prąd” oferującego konkretne dopłaty do fotowoltaiki sięgające 5 tys. zł.