Panele fotowoltaiczne zamiast okien?
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan pracują nad technologią przeźroczystych paneli fotowoltaicznych. Ich wydajność jest jeszcze niska i nie zastąpią one skutecznie okien w domach prywatnych, ale wielkie szklane elewacje biurowców będą mogły wytwarzać prąd choćby na potrzeby urządzeń biurowych. Powierzchnia elewacji nowoczesnego biurowca jest wielokrotnie większa niż dachu, więc i produkcja będzie większa.
Przeźroczyste panele słoneczne można będzie łatwiej dopasować do budynków, niż dotychczasowe fotoogniwa. Jak zapewniają naukowcy z Uniwersytetu Michigan, substancja wytwarzająca prąd jest pochodzenia organicznego i nie ma nic wspólnego z krzemem i arsenkiem galu występujących w ogniwach tradycyjnych. Transparentne panele fotowoltaiczne będą wykorzystywać do produkcji prądu, także promieniowanie niewidoczne gołym okiem tj. ultrafiolet.
Przed wdrożeniem do produkcji, naukowcy muszą jednak podnieść wydajność nowych paneli, bo obecnie jest ona na poziomie 5%. Jeszcze 40 lat temu taka wydajność miały moduły krzemowe, obecnie tradycyjne panele monokrystaliczne mają wydajność prawie 20%… Nowa transparentna substancja może w przyszłości stanowić pierwszą warstwę panela tradycyjnego, dzięki czemu podniesie jego wydajność.