Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna z odzyskiem ciepła? Jak wygląda porównanie obu tych systemów i który zapewnia większe oszczędności?

Idea wentylacji budynków jest tak stara, jak pierwsze ognisko. Odkąd ludzie zaczęli ogrzewać swoje domy, pojawiła się potrzeba wymiany powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Dzisiaj, w zupełnie innych pod względem technologicznym czasach, wentylacja okazuje się tak samo niezbędne, jak setki lat temu. Obecnie jednak coraz częściej opiera się na skomplikowanych systemach potrafiących znacząco obniżyć koszty utrzymania domu – również dzięki fotowoltaice.

Jakie rodzaje wentylacji są obecnie stosowane?

W domach, w których mieszkamy i które cały czas powstają, możemy spotkać jedne z 5 rodzajów systemów wentylacji mającej zapewnić wymianę powietrza w budynku i prawidłową pracę systemu ogrzewania. Systemami tymi są:

  1. wentylacja grawitacyjna – najprostsza i najtańsza, wymuszana jedynie przez różnicę temperatur i ciśnień;
  2. wentylacja mechaniczna wyciągowa – system bazujący na kanałach wentylacji grawitacyjnej z obiegiem powietrza wymuszonym za pomocą wentylatorów;
  3. wentylacja mechaniczna centralna – opiera się na kanałach wentylacyjnych tworzonych specjalnie na potrzeby wentylacji mechanicznej, budowana w nowych domach, cicha i bardzo sprawna;
  4. wentylacja hybrydowa – system łączący zalety wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, w którym naturalny ciąg wspierany jest przez zasilane elektrycznie wentylatory;
  5. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – najnowocześniejszy system nawiewno-wywieny z rekuperacją, w którym ciepło zużytego powietrza przekazywane jest na powietrze świeże zasysane do budynku.

Wentylacja grawitacyjna jest tu rozwiązaniem najprostszym i najtańszym. Jak jednak wygląda jej skuteczność w porównaniu z wentylacją mechaniczna z rekuperacją?

Dlaczego wentylacja grawitacyjna przegrywa z mechaniczną?

Wentylacja grawitacyjna działa na najprostszej możliwej zasadzie. Ogrzane powietrze, jako lżejsze wyprowadzane jest z budynku przez komin, a także przenika przez wszelkie nieszczelności, a jego miejsce zajmuje powietrze świeże, zimne, wprowadzane kanałami wentylacyjnymi, oknami itp. System ten w pełni sprawny jest jedynie przy dużej różnicy temperatur (najlepiej działa zimą), jednak choć tani, oznacza ogromne straty energii i brak kontroli nad jego przepływem. A jak wygląda to w przypadku najnowszych rozwiązań?

Jakie korzyści niesie za sobą wentylacja mechaniczna z rekuperacją?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją wymusza obieg powietrza za pomocą elektronicznie sterowanych wentylatorów i specjalnie do tego przygotowanych kanałów wentylacyjnych. Jej sprawność zależy wyłącznie od woli mieszkańców domu i nie ulega żadnym wpływom zewnętrznym. Rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, pozwala dodatkowo oszczędzić na ogrzewaniu domu nawet 20% ogólnych kosztów w ciągu roku.

W jaki sposób możesz zasilać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Każda wentylacja mechaniczna, w tym również wentylacja mechaniczna z rekuperacją, zasilana jest elektrycznie. Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty utrzymania domu, wystarczy zdecydować się na instalację fotowoltaiczną, która zapewni darmowy prąd nie tylko systemowi wentylacji, ale też wszystkim urządzeniom elektrycznym w całym domu. Sprawdźcie naszą ofertę, a zrozumiecie sami, że marzenia o samowystarczalnym domu mogą zostać w prosty sposób zrealizowane!