Każdy dom, każdy budynek mieszkalny stanowi ogromną fabrykę ciepła. Szczególnie dobrze widać to zimą, kiedy uruchamiamy ogrzewanie i kiedy odnotowywane są największe straty cieplne. Jednym ze sposobów na ograniczenie tych strat, a tym samym na ograniczenie rachunków za ogrzewanie, jest rekuperacja w systemie wentylacyjnym. W połączeniu z fotowoltaiką rozwiązanie to przynosi praktycznie same korzyści

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej odzyskiwanie. Głównie chodzi tu o odzyskiwanie energii. Technologia rekuperacji stosowana jest w różnych branżach i różnych układach, wśród których coraz większe znaczenie zyskuje rekuperacja w systemach wentylacji budynków mieszkalnych i nie tylko.

Podstawą działania rekuperacji w układzie wentylacji jest rekuperator. Rekuperator stanowi serce całego układu. Jest to urządzenie podłączane do 4 kanałów za pomocą 4 odpowiednio wyprofilowanych króćców. Kanałami tymi są:

  1. Czerpnia,
  2. Wyrzutnia,
  3. Nawiew do pomieszczeń,
  4. Wyciąg z pomieszczeń.

Schemat działania rekuperatora nie jest skomplikowany, co wpływa na jego wysoką trwałość i niezawodność. Zużyte, ogrzane i wilgotne powietrze wyciągane jest z pomieszczeń i trafia do rekuperatora za pośrednictwem kanału nr 4 (wyciąg z pomieszczeń). W urządzeniu tym większość ciepła, jakie zostało nagromadzone w zużytym powietrzu, zostaje przechwycona i skierowana na wymiennik ciepła, samo zaś powietrze wyprowadzane jest poza budynek. Jednocześnie z zewnątrz do układ zasysane jest powietrze świeże. Za pomocą kanału nr 1 (czerpni) doprowadzane jest do rekuperatora, gdzie po dojściu do wymiennika ciepła zostaje ogrzane i dalej wtłoczone (kanał nr 3) do pomieszczeń.

Co należy uznać za największe zalety rekuperacji?

Rekuperacja to rozwiązanie posiadające naprawdę sporo mocnych stron, stąd też jej popularność stale rośnie. Właściciele domów wyposażonych w system wentylacji z rekuperacją podkreślają przede wszystkim:

  • oszczędność, jaką przynosi odzyskiwanie ciepła (mniejsze rachunki za ogrzewanie).
  • doskonałe wentylowanie pomieszczeń (niezależne od aury i pory roku),
  • możliwość sterowania ilością powietrza nawiewanego i wywiewanego z budynku,
  • doskonałe odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz,
  • pozbycie się z domu kurzu i wielu innych alergenów.

Dodatkowo latem rekuperacja może współpracować z klimatyzacją, zapewniając bardzo wysoki komfort wszystkim mieszkańcom. A co z wadami tego rozwiązania?

Jakie wady posiada typowa rekuperacja w systemie wentylacyjnym?

Ponieważ układ wentylacji z rekuperacją opiera się na systemie mechanicznym, jak każde takie rozwiązanie ma swoje wady, wśród których wymienić należy zwłaszcza trzy:

  1. Możliwość wystąpienia awarii – zdarza się rzadko, lecz nie można jej wykluczyć
  2. Konieczność regularnych przeglądów (raz w roku) oraz wymiany filtrów (kiedy ulegną zatkaniu).
  3. Zwiększone zużycie prądu zasilającego cały układ.

W sytuacji, w której dom posiada własną instalację fotowoltaiczną, zwiększone zużycie prądu przestaje być problemem. Te niewielkie ilości energii, jakich wymaga rekuperator, z łatwością uzyska instalacja o standardowej mocy, a to oznacza z kolei, że koszty jej zasilania spadną do zera.