Instalacje fotowoltaiczne to jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach sposób na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii zarówno na potrzeb indywidualnych inwestorów, jak i firm i przedsiębiorstw. Korzystne dofinansowania oraz kredyty na zieloną energię sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Stojąc przed decyzją o tym, czy montować, a jeżeli tak to, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, warto dowiedzieć się, z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne i na czym polega ich działanie.
Panele fotowoltaiczne – budowa
Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne czy też inaczej ogniwa słoneczne. To właśnie one odpowiadają za pobieranie energii słonecznej, która później zamieniana jest na energię elektryczną, która ma zasilać urządzenia elektryczne w domu. Zatem, z czego składają się panele fotowoltaiczne? Przede wszystkim ze wspomnianych już ogniw fotowoltaicznych, które zbudowane są z materiałów półprzewodzących. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu możliwa jest przemiana energii słonecznej na energię elektryczną. Najczęściej ogniwa zbudowane są z selenu, krzemu lub germanu. Jeżeli chodzi o krzem, oprócz półprzewodnictwa, ma on jeszcze jedną pożądaną cechę, która sprawia, że jest on chętnie wykorzystywany do budowy paneli. Posiada on bowiem na ostatniej powłoce cztery elektrony walencyjne. Duża ilość elektronów wpływa na przyspieszenie fotoemisji w atomach. Połączenie krzemu z innymi pierwiastkami takim jak selen sprawia, że liczba elektronów walencyjnych jest maksymalnie duża.
Z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne?
Większość popularnych paneli fotowoltaicznych zbudowane jest na zasadzie połączeń szeregowych. Moduły ustawione są nie tylko szeregowo, ale też równolegle, a co więcej, aby ich wydajność była maksymalnie duża, muszą być też ustawione pod odpowiednim kątem, który pozwoli na efektywne pobieranie energii słonecznej. Istnieje kilka technologii, zgodnie z którymi zbudowane są panele fotowoltaiczne, są to:
- Technologia organiczna
- Technologia krystaliczna
- Technologia kilkuwarstwowa
- Technologia cienkowarstwowa
Z czego składają się panele fotowoltaiczne?
W budowie paneli fotowoltaicznych możemy wyróżnić wspomniane wcześniej dwa rodzaje połączeń elektrycznych:
- Połączenia szeregowe – w tych połączeniach napięcie poszczególnych paneli jest sumowane, a natężenie pozostaje stałe. Taki rodzaj połączeń stosowany jest w tak zwanych systemach string-on-grid.
- Połączenia równoległe – ten rodzaj połączeń, używany jest najczęściej w systemach off-grid, które charakteryzują się szczególnym naciskiem na maksymalny możliwy do uzyskania poziom natężenia prądu, w celu naładowania akumulatorów.