Fotowoltaika na gruncie czy na dachu? Które z rozwiązań będzie dla Ciebie korzystniejsze?
Jeśli rozważasz budowę instalacji fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności będziesz musiał stanąć przed kluczowym wyborem – budować fotowoltaikę na dachu, czy na gruncie? Wybór ten należy uznać za kluczowy, gdyż determinuje m. in. możliwą do osiągnięcia moc elektrowni słonecznej oraz koszty jej uruchomienia.
Każde z tych dwóch rozwiązań ma też swoje wady i zalety. Które będzie najlepszym rozwiązanie właśnie dla Ciebie?
Fotowoltaika na gruncie – zalety
Budowa instalacji na stałym gruncie nie jest z całą pewnością opcją dla każdego, jednak czasem warto zmienić plany całej inwestycji, żeby móc korzystać z zalet tego rozwiązania. Co to za zalety?
- Dużo miejsca na instalację – to pierwsza i bodajże najważniejsza zaleta elektrowni słonecznej budowanej na gruncie. Dlaczego najważniejsza? Ponieważ z niej wynikają też kolejne. Decydując się na instalację fotowoltaiczną na gruncie, niemal zawsze będziesz mógł pozwolić sobie na stworzenie elektrowni zajmującej obszar większy, niż miałoby to miejsce w przypadku fotowoltaiki na dachu. Jeśli zależy Ci na budowie elektrowni słonecznej produkującej naprawdę duże ilości energii, jest to dla Ciebie (przynajmniej obecnie) jedyna możliwa opcja.
- Możliwość swobodnej orientacji paneli w kierunku południowym – budując fotowoltaikę na gruncie, nie musisz martwić się o korzystną, południową orientację. Korzystne ustawienie paneli jest tu w większości przypadków bardzo proste do osiągnięcia.
- Łatwy dostęp do paneli słonecznych i całej instalacji – choć panele słoneczne, jak i cała instalacja, są praktycznie bezobsługowe, w niektórych przypadkach dostęp do nich jest wręcz koniczny. Mając elektrownię posadowioną na gruncie stałym, z dostępem tym nie będziesz miał najmniejszego problemu.
Fotowoltaika na gruncie – wady
Budowa instalacji fotowoltaicznej na gruncie, jak większość inwestycji, ma taż swoje wady. Najważniejszymi są:
- Koszty budowy – elektrownia słoneczna posadowiona na stałym gruncie oznacza wzrost kosztów inwestycji, ponieważ sama instalacja będzie musiała składać się z większej ilości elementów, w tym m. in. specjalnego rusztowania dla paneli.
- Wrażliwość na zacienienie – im niżej usytuowane są panele, tym większa jest szansa, że elementy okolicznej infrastruktury (drzewa, budynki) spowodują ich zacienienie.
Fotowoltaika na dachu – zalety
Najczęściej i najchętniej stosowanym przez prywatne gospodarstwa domowe rozwiązaniem jest budowa instalacji słonecznej na dachu. Dzięki temu ich właściciele zyskują:
- Niski koszt inwestycji – montaż paneli słonecznych jest zwyczajnie tańszy.
- Wolną przestrzeń wokół domu – instalacja słoneczna na dachu oznacza, że nie ma potrzeby zajmowania miejsca pod nią na samej działce.
- Wykorzystanie nieużywanej przestrzeni dachu – umiejętność właściwego zagospodarowania przestrzeni znamionuje dobrego gospodarza. Fotowoltaika na dachu jest jednym z najlepszych przykładów takiej właśnie gospodarności.
Fotowoltaika na dachu – wady
Budowa instalacji fotowoltaicznej na dachu dowolnego budynku ma jednak również i słabe strony. Najważniejszymi są:
- Ograniczona powierzchnia do budowy instalacji – każdy dach ma ograniczoną powierzchnię, w tym tę nadającą się do zabudowy panelami słonecznymi. W niektórych przypadkach może to stanowić pewien problem.
- Możliwe problemy z orientacją południową paneli słonecznych – nie każdy dach skonstruowany jest w ten sposób, że jedna jego połać skierowana jest wprost ku południowi.
- Trudniejszy dostęp do instalacji – czasem, choć rzadko, instalacja fotowoltaiczna wymaga obsługi, wówczas łatwość dostępu do niej naprawdę ma znaczenie.
Pamiętaj, aby wyboru miejsca instalacji dokonywać rozważnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania w tej sprawę, najlepiej od razu skontaktuj się z naszymi specjalistami.