Instalacje fotowoltaiczne to coraz bardziej popularny sposób na uniezależnienie się od dostaw energii z zakładu energetycznego, a tym samym na obniżenie kosztów za korzystanie z energii elektrycznej w domu. Odpowiednio dobrana i zainstalowana fotowoltaika z powodzeniem może stać się głównym źródłem zasilania gospodarstwa domowego w ekologiczną energię elektryczną pochodzącą ze słońca. Aby korzystać w pełni z dobrodziejstw i oszczędności wynikających z posiadania instalacji fotowoltaicznej ważne jest regularne monitorowanie wydajności instalacji fotowoltaicznej.
Kontrola energii z instalacji fotowoltaicznej – jak należy to robić?
W zależności od tego, jaki rodzaj falownika zastosowano w instalacji fotowoltaicznej, sposób jej monitorowania będzie różny. Praca falownika polega na gromadzeniu energii pochodzącej z promieniowania słonecznego, a następnie przekształcanie jej w sygnał elektryczny, który przesyłany jest do rozdzielni głównej w danym budynku. Monitorowanie tradycyjnych falowników możliwe jest najprościej poprzez odczytywanie wartości wskazywanych na wyświetlaczu — sprawdzamy takie parametry jak moce, napięcia i prądy. Istnieją jednak nowoczesne falowniki, wyposażone w tak zwane datamenagery, rejestrujące parametry wyjściowe oraz wejściowe falownika. Dane te są zbierane, rejestrowane i przechowywane przez specjalistyczne oprogramowanie. Dostęp do nich jest możliwy za pośrednictwem strony internetowej lub dedykowanej aplikacji w urządzeniu mobilnym. Właściciel instalacji posiada własne konto, na którym po zalogowaniu może przeanalizować wszystkie zarejestrowane parametry instalacji. W ten sposób możliwa jest stała i dokładna kontrola energii z instalacji fotowoltaicznej.
Fotowoltaika – monitorowanie zużycia energii
Monitorowanie wydajności instalacji fotowoltaicznej pozwala na szybkie wychwycenie ewentualnego spadku wydajności, a następnie zdiagnozowania przyczyny spadku i zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości do instalatora lub producenta paneli. Monitorowanie instalacji sprzyja również dłuższej jej żywotności. Kontrola energii z instalacji fotowoltaicznej powinna odbywać się jak najczęściej, ponieważ jak już wspomniano, umożliwi to szybką reakcję na spadek wydajności, który może być na przykład spowodowany zabrudzeniami na panelach, które będziemy mogli samodzielnie usunąć.