Temat ogrzewania elektrycznego stał się w ostatnich miesiącach niezwykle popularny. Zdecydował o tym trend odchodzenia od pieców węglowych, rosnące zainteresowanie fotowoltaiką oraz czekające nas zmiany w obowiązującym standardzie budowlanym WT 2021. Czy jednak ogrzewanie elektryczne ma uzasadnienie ekonomiczne? Jakie są jego miesięczne koszty i czy można je znacząco ograniczyć?
Czy ogrzewanie elektryczne ma sens? Ile zapłacisz miesięcznie za podobny luksus?
Spór o opłacalność ogrzewania elektrycznego domu w ostatnich miesiącach i latach niezwykle zyskał na intensywności. Zwolennicy tradycyjnych pieców węglowych podkreślają wysokie koszty ogrzewania elektrycznego dla typowych domów jednorodzinnych, powołując się m. in. na dane zawarte w tabeli przedstawionej przez Elterm, w której znajdują się szacunkowe koszty ogrzewania kotłem elektrycznym.
Źródło: http://www.elterm.pl/pl/file/name/1473186468113673678957cf0aa43ff80_cGxf.pdf
W istocie, przedstawione tam wyliczenia, których dokonano na podstawie kalkulatora Urzędy Regulacji Energetyki dla dwóch taryf: G11 i G12, nie są korzystne dla zwolenników wykorzystania prądu do ogrzewania domów i mieszkań. Również wyliczenia kosztów zasilenia ogrzewania elektrycznego z instalacji fotowoltaicznej, mające wyraźnie zniechęcić Polaków do korzystania w tym celu z fotowoltaki, mogą robić wrażenie. Wynika z nich, że koszty budowy instalacji fotowoltaicznej na tyle dużej, aby mogła zasilać ogrzewanie elektryczne budynku:
- o powierzchni 240 m²,
- przeciętnej izolacji,
- zużyciu energii na ogrzewanie rzędu 66 kWh/m² (czyli 16 tys. kWh rocznie),
wyniosą ok. 60 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że wyliczenia te:
- dotyczą domów średnio energooszczędnych – jak widać z powyższej tabeli nie uwzględniają domów nowoczesnych o wyraźnie niższym zapotrzebowaniu na energię;
- nie biorą pod uwagę zmian, jakie czekają nas wraz z wejściem w życie standardu budowlanego WT 2021 – wymagającego wręcz, aby w nowym budownictwie stawiać na energię odnawialną, ponieważ tylko użycie OZE pozwoli spełnić opisane w tym standardzie warunki techniczne.
Jeśli więc ktoś chciałby obecnie obliczać koszty ogrzewania elektrycznego domu, powinien brać pod uwagę cały szereg nowych czynników, które ostatecznie obniżą ich wartość do zaskakująco niskiego – jak na ogrzewanie elektryczne – poziomu.
Co należy zrobić, aby ogrzewanie elektryczne stało się opłacalne? Jak ograniczyć związane z tym wydatki?
Tu akurat wszystko okazuje się niezwykle proste. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie wydatków za prąd, również ten wykorzystywany przez instalację grzewcza, jest postawienie na fotowoltaikę. W ten sposób można pokryć zapotrzebowanie nie tylko na ogrzewanie, ale i na zwykłą, codzienną eksploatację budynku. Całkowicie realne i wcale nie takie trudne do osiągnięcie jest obecnie ograniczenie rachunków za ogrzewanie elektryczne do 0 zł miesięcznie! Cały sekret tkwi tutaj jedynie w prawidłowym obliczeniu zapotrzebowania na moc instalacji fotowoltaicznej i w dbałości o jej wysoką sprawność. Tym już jednak zajmą się nasi specjaliści.