Budowa nowego domu, a instalacja fotowoltaiczna
Wiele osób narzeka obecnie na zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną. Sytuacji nie poprawiają informacje o planowanych podwyżkach cen w tym sektorze gospodarczym. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że można w skuteczny sposób drastycznie obniżyć koszty prądu elektrycznego już na etapie budowy domu czy też jego remontu. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na takie oszczędności są panele fotowoltaiczne, które nie tylko minimalizują rachunki za energię, ale również ograniczają emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Oszczędny i ekologiczny dom
Domowa instalacja fotowoltaiczna pozwala zmienić energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest ona czymś w rodzaju domowej elektrowni, której działanie w zasadzie nic nie kosztuje. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych pozwala na korzystanie z energii bez sięgania po naturalne zasoby paliw kopalnych. Taka instalacja zapewni w każdym domu darmową energię elektryczną potrzebną do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych.
Fotowoltaika w domu jednorodzinnym to nie tylko zabezpieczenie domowego budżetu przed rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz ochrona środowiska naturalnego, ale również wymierne korzyści w postaci zwiększenia wartości całej nieruchomości, która bardzo często przekracza łączną wartość samego domu oraz zamontowanego na nim systemu solarnego. Instalacja fotowoltaiczna to w dużej mierze świetna metoda inwestycyjna, która zwraca się średnio po około 9 latach eksploatacji. Jednak biorąc pod uwagę systematycznie rosnące ceny energii, ten czas może być o wiele krótszy. Zakładając, że projektowany system oferuje żywotność na poziomie co najmniej 25 lat, taka inwestycja zwróci się średnio 2,5-krotnie.
Optymalne warunki pracy instalacji słonecznej
Domowa instalacja słoneczna powinna zostać umieszczona od strony południowej. Da to optymalny efekt pod kątem wydajności i funkcjonalności instalacji. System może być również montowany od strony wschodniej lub zachodniej, jednak należy wówczas liczyć się z nieco mniejszą efektywnością całej instalacji. Najkorzystniejszy kąt nachylenia w Polsce to wartość na poziomie od 32 do 35 stopni, natomiast zimą jest to 65 stopni. W naszym kraju wiele dachów jest pochylonych pod kątem 45 stopni, co może wpływać na nieco mniejszą sprawność całego systemu solarnego (straty w granicach ok. 1-2 proc.). Optymalne warunki działania domowej instalacji fotowoltaicznej to promieniowanie o mocy 1000 W/m2, temperatura powietrza ok. 25 stopni Celsjusza i prędkość wiatru w granicach 1,5 m/s.
Montaż instalacji fotowoltaicznej tylko z gwarancją
Montaż paneli słonecznych to zazwyczaj dość spory jednorazowy koszt, który jednak jest doskonałą inwestycją na wiele lat i należy go rozpatrywać w perspektywie wieloletniego użytkowania. Podczas zakupu domowej instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry techniczne, ale również na gwarancję. Domowy system solarny traci z każdym rokiem nieco ze swojej sprawności. Warto więc wybrać taką instalację, która posiada 25-letnią gwarancję na co najmniej 80 proc. mocy wyjściowej. Takie zapewnienie producenta da nam pewność, że system będzie wydajnie pracował nawet po kilkunastu latach eksploatacji.
Finansowe wsparcie państwa
W połowie 2019 roku rząd polski zapowiedział start programu „Mój Prąd”, który będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego projektu będą udzielane dotacje o wartości nawet 5 tys. zł na montaż paneli fotowoltaicznych. Budżet programu „Mój Prąd” wynosi 1 miliard złotych, a więc może posłużyć do zainstalowania systemu solarnego w co najmniej 200 tysiącach gospodarstw domowych. To realna pomoc finansowa dla wszystkich tych osób, które chcą zbudować oszczędny i ekologiczny dom z instalacją fotowoltaiczną nawet o 50 proc. taniej.