Blog

Cała prawda o fotowoltaice na balkonie. Panele słoneczne w bloku? Czy to w ogóle jest możliwe?

Mikroinstalacje PV to temat doskonale znany i wypróbowany przez naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce pierwsze „balkony fotowoltaiczne” dopiero zaczęły się pojawiać. Czy możemy się spodziewać, iż fotowoltaika na balkonie stanie się u nas równie popularna, co w innych krajach Europy? Czego wymaga tego tupu inwestycja i jakie są jej ograniczenia?

Na początek nieco biurokracji – załatw wszystkie formalności ze spółdzielnią mieszkaniową

Do założenia paneli fotowoltaicznych na balkonie niezbędna może się okazać zgodna spółdzielni mieszkaniowej. Jak ją uzyskać?

  • Zacznij od skontaktowania się z władzami spółdzielni i zasięgnięcia informacji, czy spółdzielnia przewiduje możliwość zamontowania na balkonie instalacji fotowoltaicznej.
  • Jeśli ten sposób wykorzystania balkonu został przewidziany lub władze zwyczajnie nie zgłoszą wobec tego pomysłu żadnych zastrzeżeń, złóż wniosek do zarządu spółdzielni o montaż instalacji fotowoltaicznej na swoim balkonie. We wniosku musisz zawrzeć m. in. projekt instalacji oraz ewentualny wpływ, jaki może ona mieć na infrastrukturę budynku.

Mając za sobą niezbędne formalności, możesz przystąpić do dalszego etapu budowy instalacji PV na swoim balkonie.

Położenie balkonu jest kwestią kluczową – sprawdź, czy instalacja na nim paneli słonecznych w ogóle ma sens

Zgoda zarządu spółdzielni nie oznacza jeszcze, że twoja nowa instalacja solarna na balkonie na pewno powstanie. Dlaczego? Ponieważ bardzo wiele zależy tu tak naprawdę od położenia Twojego balkonu.

instalacja fotowoltaiczna na balkonie

Idealną orientacją balkonu jest orientacja południowa. Na balkonie zwróconym w tę stronę panele fotowoltaiczne sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. Im większy jest odchył od tego kierunku, tym mniejsza będzie efektywność Twojej mikroelektrowni słonecznej. W przypadku orientacji zachodniej lub wschodniej opłacalność inwestycji spada znacząco. Dla balkonów zwróconych na północ instalowanie fotowoltaiki zwykle nie ma już żadnego sensu.

Efektywność paneli można jednak znacząco podnieść poprzez odchylenie ich od kąta 90°. Trzeba jednak pamiętać, iż odchylenie to w niektórych przypadkach może być mocno ograniczone, no i ciągle należy unikać wszelkiego zacienienia mogącego zakłócić pracę paneli.

Wybierz odpowiednie panele fotowoltaiczne – zobacz, co będzie Ci potrzebne do budowy instalacji fotowoltaicznej na balkonie

Ponieważ instalacja fotowoltaiczna montowana na balkonie w bloku z oczywistych względów jest znacznie mniejsza, niż większość instalacji budowanych na lub przy domach jednorodzinnych, mniejsze też będą jej koszty. Do budowy jej będziesz potrzebował:

  • jednego lub dwóch paneli słonecznych – ze względu na to, że na standardowym balkonie nie zmieści się więcej modułów solarnych, wybrane panele muszą być jak najlepsze i o jak najwyższej sprawności;
  • mikroinwertera z możliwością podłączenia do jednego lub dwóch paneli – taki inwerter wpina się bezpośrednio w gniazdko sieciowe z uziemieniem;
  • odpowiedniego licznika – ten zostanie założony przez pracownika elektrowni podczas odbioru instalacji.

I to wszystko. Prosty montaż, niski koszt budowy i oszczędność prądu na długie lata. A wszystko to bez zaburzania estetyki budynku. Czyż rozwiązanie to nie jest warte przynajmniej tego, aby się nad nim dobrze zastanowić?


Sprawdź również inne wpisy znajdujące się na naszym blogu!

kolektory słoneczne na dachu

Fotowoltaika czy kolektory słoneczne? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepszym wyborem?

Jeśli zastanawiasz się nad systemem zapewniającym Ci darmową energię czerpaną wprost ze słońca, do wyboru masz dwa podstawowe rozwiązania. Możesz zdecydować się na panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Choć w obu przypadkach będziesz mógł cieszyć się czystą energią, która pozwoli Ci obniżyć dotychczasowe rachunki za prąd, każde z tych rozwiązań działać będzie inaczej. Inne też korzyści wiązać się będą z wyborem jednego z nich.

 

22 cze. 2020
POWRÓT
To pole jest wymagane.
Niepoprawny adres email.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
Bezpieczne spotkanie z Doradcą (Skype)
Informacje o firmie uzyskałem z (wybierz): Internet (Google) Internet (inne) Facebook Instagram Radio Targi Prasa Inne
* Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w marketingu PV Instalator Polska Grupa PVGE. Zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną o produktach Pv Instalator Polska Grupa PVGE.
WYCZYŚĆ WYŚLIJ
FORMULARZ KONTAKTOWY
ZOSTAŃ FRANCZYZOBIORCĄ
Formularze messages
close
pvge-baner