Blog

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu? Które z rozwiązań będzie dla Ciebie korzystniejsze?

Jeśli rozważasz budowę instalacji fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności będziesz musiał stanąć przed kluczowym wyborem – budować fotowoltaikę na dachu, czy na gruncie? Wybór ten należy uznać za kluczowy, gdyż determinuje m. in. możliwą do osiągnięcia moc elektrowni słonecznej oraz koszty jej uruchomienia.

Każde z tych dwóch rozwiązań ma też swoje wady i zalety. Które będzie najlepszym rozwiązanie właśnie dla Ciebie?

Fotowoltaika na gruncie – zalety

Budowa instalacji na stałym gruncie nie jest z całą pewnością opcją dla każdego, jednak czasem warto zmienić plany całej inwestycji, żeby móc korzystać z zalet tego rozwiązania. Co to za zalety?

 1. Dużo miejsca na instalację – to pierwsza i bodajże najważniejsza zaleta elektrowni słonecznej budowanej na gruncie. Dlaczego najważniejsza? Ponieważ z niej wynikają też kolejne. Decydując się na instalację fotowoltaiczną na gruncie, niemal zawsze będziesz mógł pozwolić sobie na stworzenie elektrowni zajmującej obszar większy, niż miałoby to miejsce w przypadku fotowoltaiki na dachu. Jeśli zależy Ci na budowie elektrowni słonecznej produkującej naprawdę duże ilości energii, jest to dla Ciebie (przynajmniej obecnie) jedyna możliwa opcja.
 2. Możliwość swobodnej orientacji paneli w kierunku południowym – budując fotowoltaikę na gruncie, nie musisz martwić się o korzystną, południową orientację. Korzystne ustawienie paneli jest tu w większości przypadków bardzo proste do osiągnięcia.
 3. Łatwy dostęp do paneli słonecznych i całej instalacji – choć panele słoneczne, jak i cała instalacja, są praktycznie bezobsługowe, w niektórych przypadkach dostęp do nich jest wręcz koniczny. Mając elektrownię posadowioną na gruncie stałym, z dostępem tym nie będziesz miał najmniejszego problemu.

Fotowoltaika na gruncie – wady

Budowa instalacji fotowoltaicznej na gruncie, jak większość inwestycji, ma taż swoje wady. Najważniejszymi są:

 1. Koszty budowyelektrownia słoneczna posadowiona na stałym gruncie oznacza wzrost kosztów inwestycji, ponieważ sama instalacja będzie musiała składać się z większej ilości elementów, w tym m. in. specjalnego rusztowania dla paneli.
 2. Wrażliwość na zacienienie – im niżej usytuowane są panele, tym większa jest szansa, że elementy okolicznej infrastruktury (drzewa, budynki) spowodują ich zacienienie.

Fotowoltaika na dachu – zalety

fotowoltaika na dachu

Najczęściej i najchętniej stosowanym przez prywatne gospodarstwa domowe rozwiązaniem jest budowa instalacji słonecznej na dachu. Dzięki temu ich właściciele zyskują:

 1. Niski koszt inwestycji – montaż paneli słonecznych jest zwyczajnie tańszy.
 2. Wolną przestrzeń wokół domu – instalacja słoneczna na dachu oznacza, że nie ma potrzeby zajmowania miejsca pod nią na samej działce.
 3. Wykorzystanie nieużywanej przestrzeni dachu – umiejętność właściwego zagospodarowania przestrzeni znamionuje dobrego gospodarza. Fotowoltaika na dachu jest jednym z najlepszych przykładów takiej właśnie gospodarności.

Fotowoltaika na dachu – wady

Budowa instalacji fotowoltaicznej na dachu dowolnego budynku ma jednak również i słabe strony. Najważniejszymi są:

 1. Ograniczona powierzchnia do budowy instalacji – każdy dach ma ograniczoną powierzchnię, w tym tę nadającą się do zabudowy panelami słonecznymi. W niektórych przypadkach może to stanowić pewien problem.
 2. Możliwe problemy z orientacją południową paneli słonecznych – nie każdy dach skonstruowany jest w ten sposób, że jedna jego połać skierowana jest wprost ku południowi.
 3. Trudniejszy dostęp do instalacji – czasem, choć rzadko, instalacja fotowoltaiczna wymaga obsługi, wówczas łatwość dostępu do niej naprawdę ma znaczenie.

Pamiętaj, aby wyboru miejsca instalacji dokonywać rozważnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania w tej sprawę, najlepiej od razu skontaktuj się z naszymi specjalistami.


Sprawdź również inne wpisy znajdujące się na naszym blogu!

monokrystaliczne panele fotowoltaiczne

Czym różnią się od siebie panele słoneczne polikrystaliczne od paneli monokrystalicznych?

Dokonując zakupu paneli słonecznych, zawsze stajemy przed wyborem pomiędzy panelami słonecznymi monokrystalicznymi a panelami słonecznymi polikrystalicznymi. Czym różnią się od siebie oba rodzaje paneli?

Jakie znaczenie mogą mieć te różnice dla ich użytkowników? Jeśli przymierzasz się do budowy własnej instalacji fotowoltaicznej, koniecznie powinieneś poznać odpowiedzi na te pytania.

 

28 lut. 2020
POWRÓT
To pole jest wymagane.
Niepoprawny adres email.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
Bezpieczne spotkanie z Doradcą (Skype)
Informacje o firmie uzyskałem z (wybierz): Internet (Google) Internet (inne) Facebook Instagram Radio Targi Prasa Inne
* Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w marketingu PV Instalator Polska Grupa PVGE. Zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną o produktach Pv Instalator Polska Grupa PVGE.
WYCZYŚĆ WYŚLIJ
FORMULARZ KONTAKTOWY
ZOSTAŃ FRANCZYZOBIORCĄ
Formularze messages
close
pvge-baner