Blog

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna? Po jakim czasie należy się spodziewać zwrotu z inwestycji?

O tym, że przydomowe elektrownie słoneczne są świetnym sposobem na minimalizację rachunków za prąd, przekonały się już tysiące, jeśli nie miliony Polaków. Czy jednak instalacje te w bardziej rozbudowanej formie mogą stanowić dobre źródło przychodów? Jakie są obecnie koszty budowy farm fotowoltaicznych i jakie zyski można czerpać z ich posiadania? Co mówią specjaliści o dotyczących tego prognozach na przyszłe lata?

Czym różni się farma fotowoltaiczna od zwykłej, przydomowej elektrowni słonecznej?

Instalacje fotowoltaiczne działające jako przydomowe elektrownie słoneczne sprawdzają się doskonale już od dłuższego czasu. Nieprzerwanie przybywa również chętnych, którzy w ten właśnie sposób pragną ograniczyć wydatki związane z rachunkami za energię elektryczną, której cena – o czym pisaliśmy już wielokrotnie – może w najbliższym czasie znacząco wzrosnąć (o tym więcej we wpisie - Ceny energii elektrycznej w 2020 roku będą jeszcze wyższe niż w 2019...). Na fali tej popularności paneli słonecznych coraz częściej mówi się również o farmach fotowoltaicznych, które jednak wyraźnie różnią się od przydomowych instalacji. Czym dokładnie?

farma fotowoltaiczna

Farmy fotowoltaiczne powstają nie dla zaspokojenia własnych potrzeb na energię elektryczną, ale w celach czysto komercyjnych. Ich zadaniem jest produkcja energii fotowoltaicznej, którą można odsprzedać i przekazać do sieci elektrycznej. Z tego też względu są to instalacje o dużo większym rozmiarze i mocy, a to z kolei przekłada się na spore koszty ich budowy. Jakiego rzędu wydatki czekają na osoby pragnące wybudować własną farmę fotowoltaiczną?

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna i co wpływa na cenę jej budowy?

Trudno jest dokładnie oszacować koszty budowy dużej elektrowni fotowoltaicznej, głównie ze względu na różnorodność czynników składających się na jej cenę. Przy planowaniu wydatków należy bowiem brać pod uwagę takie składowe, jak:

  • wydajność paneli słonecznych,
  • czynnik geograficzny (położenie, ukształtowanie terenu),
  • stopień nasłonecznienia,
  • możliwość skorzystania z dotacji,
  • cena paneli słonecznych i inwerterów,
  • koszt prac konstrukcyjnych (prace ziemne i budowa samej instalacji)
  • koszt zabezpieczenia terenu elektrowni fotowoltaicznej (ogrodzenie, monitoring)
  • opłata za przyłączenie do sieci.

Różnice mogące pojawić się przy każdym z tych elementów sprawiają, że trudno jest podać jedną cenę budowy farmy fotowoltaicznej w Polsce. Obecnie szacuje się, że elektrownia o mocy nominalnej 1 MW oznacza konieczność zainwestowania od 3,9 do nawet 4,8 mln zł, jednak niektórzy eksperci podkreślają, że przy wyborze właściwego wykonawcy całość można zamknąć w 3,5 mln zł. A po jakim czasie można liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy?

wydajna farma fotowoltaiczna

Kiedy można spodziewać się zwrotu z inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną?

Odpowiedź na pytanie o czas zwrotu nakładów na farmę fotowoltaiczną również nie jest prosta, ponieważ także w tym przypadku występuje wiele zmiennych. Tendencja jest jednak ze wszech miar korzystna, głównie ze względu na spadające ciągle ceny paneli i rosnące ceny prądu. Biorąc pod uwagę stan aktualny, czas zwrotu z inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 MW szacowany jest obecnie na ok. 10 lat. Należy jednak spodziewać się jego skrócenia wraz kolejnymi zmianami na rynku OZE.


Sprawdź również inne wpisy znajdujące się na naszym blogu!

ranking paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne – ranking najlepszych marek i producentów w poszczególnych kategoriach

Nie sposób przygotować jednego rankingu paneli fotowoltaicznych, który ująłby wszystkich obecnych na polskim rynku producentów i uszeregował poszczególne panele słoneczne w kolejności od najlepszego do najsłabszego. Można za to przygotować kilka rankingów uwzględniającą jedną tylko właściwość paneli lub ich producentów, a następnie w każdym wytypować zwycięzcę. Jakie wyniki w ten sposób otrzymamy?

 

13 lis. 2019
POWRÓT
To pole jest wymagane.
Niepoprawny adres email.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
Bezpieczne spotkanie z Doradcą (Skype)
Informacje o firmie uzyskałem z (wybierz): Internet (Google) Internet (inne) Facebook Instagram Radio Targi Prasa Inne
* Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w marketingu PV Instalator Polska Grupa PVGE. Zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną o produktach Pv Instalator Polska Grupa PVGE.
WYCZYŚĆ WYŚLIJ
FORMULARZ KONTAKTOWY
ZOSTAŃ FRANCZYZOBIORCĄ
Formularze messages
close
pvge-baner