Blog

Budowa nowego domu, a instalacja fotowoltaiczna

Wiele osób narzeka obecnie na zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną. Sytuacji nie poprawiają informacje o planowanych podwyżkach cen w tym sektorze gospodarczym. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że można w skuteczny sposób drastycznie obniżyć koszty prądu elektrycznego już na etapie budowy domu czy też jego remontu. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na takie oszczędności są panele fotowoltaiczne, które nie tylko minimalizują rachunki za energię, ale również ograniczają emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Oszczędny i ekologiczny dom

Domowa instalacja fotowoltaiczna pozwala zmienić energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest ona czymś w rodzaju domowej elektrowni, której działanie w zasadzie nic nie kosztuje. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych pozwala na korzystanie z energii bez sięgania po naturalne zasoby paliw kopalnych. Taka instalacja zapewni w każdym domu darmową energię elektryczną potrzebną do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych.

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym to nie tylko zabezpieczenie domowego budżetu przed rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz ochrona środowiska naturalnego, ale również wymierne korzyści w postaci zwiększenia wartości całej nieruchomości, która bardzo często przekracza łączną wartość samego domu oraz zamontowanego na nim systemu solarnego. Instalacja fotowoltaiczna to w dużej mierze świetna metoda inwestycyjna, która zwraca się średnio po około 9 latach eksploatacji. Jednak biorąc pod uwagę systematycznie rosnące ceny energii, ten czas może być o wiele krótszy. Zakładając, że projektowany system oferuje żywotność na poziomie co najmniej 25 lat, taka inwestycja zwróci się średnio 2,5-krotnie.

nowoczesna instalacja fotowoltaiczna

Optymalne warunki pracy instalacji słonecznej

Domowa instalacja słoneczna powinna zostać umieszczona od strony południowej. Da to optymalny efekt pod kątem wydajności i funkcjonalności instalacji. System może być również montowany od strony wschodniej lub zachodniej, jednak należy wówczas liczyć się z nieco mniejszą efektywnością całej instalacji. Najkorzystniejszy kąt nachylenia w Polsce to wartość na poziomie od 32 do 35 stopni, natomiast zimą jest to 65 stopni. W naszym kraju wiele dachów jest pochylonych pod kątem 45 stopni, co może wpływać na nieco mniejszą sprawność całego systemu solarnego (straty w granicach ok. 1-2 proc.). Optymalne warunki działania domowej instalacji fotowoltaicznej to promieniowanie o mocy 1000 W/m2, temperatura powietrza ok. 25 stopni Celsjusza i prędkość wiatru w granicach 1,5 m/s.

Montaż instalacji fotowoltaicznej tylko z gwarancją

Montaż paneli słonecznych to zazwyczaj dość spory jednorazowy koszt, który jednak jest doskonałą inwestycją na wiele lat i należy go rozpatrywać w perspektywie wieloletniego użytkowania. Podczas zakupu domowej instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry techniczne, ale również na gwarancję. Domowy system solarny traci z każdym rokiem nieco ze swojej sprawności. Warto więc wybrać taką instalację, która posiada 25-letnią gwarancję na co najmniej 80 proc. mocy wyjściowej. Takie zapewnienie producenta da nam pewność, że system będzie wydajnie pracował nawet po kilkunastu latach eksploatacji.

Finansowe wsparcie państwa

W połowie 2019 roku rząd polski zapowiedział start programu „Mój Prąd”, który będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego projektu będą udzielane dotacje o wartości nawet 5 tys. zł na montaż paneli fotowoltaicznych. Budżet programu „Mój Prąd” wynosi 1 miliard złotych, a więc może posłużyć do zainstalowania systemu solarnego w co najmniej 200 tysiącach gospodarstw domowych. To realna pomoc finansowa dla wszystkich tych osób, które chcą zbudować oszczędny i ekologiczny dom z instalacją fotowoltaiczną nawet o 50 proc. taniej.


Sprawdź również inne wpisy znajdujące się na naszym blogu!

planowanie instalacji fotowoltaicznej

Jak prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę w domu jednorodzinnym?

Zapotrzebowanie na fotowoltaikę uzależnione jest od wielu różnorodnych czynników, dlatego odpowiednie zapoznanie się z informacjami już na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej pomoże w drodze do niższych rachunków za prąd. 

 

18 paź. 2019
POWRÓT
To pole jest wymagane.
Niepoprawny adres email.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.
Bezpieczne spotkanie z Doradcą (Skype)
Informacje o firmie uzyskałem z (wybierz): Internet (Google) Internet (inne) Facebook Instagram Radio Targi Prasa Inne
* Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w marketingu PV Instalator Polska Grupa PVGE. Zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną o produktach Pv Instalator Polska Grupa PVGE.
WYCZYŚĆ WYŚLIJ
FORMULARZ KONTAKTOWY
ZOSTAŃ FRANCZYZOBIORCĄ
Formularze messages
close
pvge-baner