Panele słoneczne – kluczowy element instalacji fotowoltaicznej. Z pozoru to dość prosty, niezbyt skomplikowany sprzęt, jednak w momencie, kiedy zaczynamy interesować się ofertami instalacji fotowoltaicznych, okazuje się, że panel panelowi nierówny. Na co zatem zwrócić uwagę, jakie parametry są istotne i co w rzeczywistości powinno kierować nami podczas wyboru konkretnych paneli słonecznych?
Panele fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę?
Rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Firmy oferujące montaż i instalację paneli fotowoltaicznych tworzą się jak grzyby po deszczu, co niejako powoduje niemały zamęt wśród potencjalnych prosumentów. Komu zaufać, kto oferuje lepsze warunki, która instalacja będzie dla mnie lepsza? Takie pytania zadaje sobie z pewnością niemal każda osoba planująca inwestycję w fotowoltaikę. Czy można znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź? Niestety nie. Możemy jednak podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę decydując się na usługi konkretnej firmy. Najważniejsze parametry instalatora paneli fotowoltaicznych to:
- Doświadczenie
- Rodzaj oferowanych paneli
- Rodzaj oferowanego falownika
- Gwarancja
- Cena
To bardzo ogólne parametry, jednak specyfika produktu i usługi jest taka, że w dużej mierze od doświadczenia instalatorskiego, jakości montażu, a także jakości paneli i falownika zależy efektywność naszej mikro instalacji. Wybierajmy więc firmy, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży, pracujące na sprawdzonym, renomowanym sprzęcie. Unikajmy natomiast firm, które oferują najtańsze usługi i najtańsze panele. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że będą to panele kiepskiej jakości. Ich jakość wpłynie z kolei nie tyle na efektywność instalacji, ile może skutkować jej awaryjnością i kosztownymi naprawami.
Rodzaje paneli słonecznych
Jak już wspomniano wybierając firmę, która zajmie się montażem naszej instalacji fotowoltaicznej, warto dokładnie przeanalizować oferowane przez nią panele fotowoltaiczne. Obecnie na rynek wchodzą coraz nowsze modele, oferujące lepsze parametry, większą moc i lepszą efektywność. Spośród różnych odmian modułów fotowoltaicznych, większość z nich ma podobną budowę oraz działanie. To, co może je różnić to dobór materiałów produkcyjnych oraz kontrola jakości w fabryce. Właśnie te dwa newralgiczne punkty mogą wpłynąć na ostateczną jakość paneli słonecznych.
Panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne
Wśród dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych wyróżniamy dwa główne rodzaje – panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne. Panele monokrystaliczne charakteryzują się większą mocą w przełożeniu na metr kwadratowy instalacji. Ponadto są one bardziej odporne na mikropęknięcia. Ogniwa polikrystaliczne są nieco tańsze w produkcji, różnią się też wyglądem. Panele polikrystaliczne są niebieskie, natomiast monokrystaliczne czarne z białymi kropkami, lub bez białych kropek – to tak zwane panele fullblack.
Panele słoneczne całe oraz cięte na pół
Kolejnym kryterium, pod względem którego można podzielić panele słoneczne, jest ich budowa. Mamy bowiem do dyspozycji panele cięte na pół lub całe. Obecnie panele cięte na pół podbijają rynek fotowoltaiczny ponieważ gwarantują one więcej mocy z metra kwadratowego bez zwiększenia ceny panelu. Panele te zmniejszają straty związane z zacienieniem. Sprawdzają się one szczególnie w przypadku instalacji gruntowych oraz na dachach płaskich, gdzie jeden rząd paneli słonecznych może wieczorem zasłaniać drugi rząd.