Do jakiego rodzaju błędów dochodzi najczęściej podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej?
Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego, niż budowa instalacji fotowoltaicznej. Wystarczy kupić kilka paneli, przymocować je na dachu i podpiąć do sieci. Nic bardziej mylnego! Budowa instalacji fotowoltaicznej to przedsięwzięcie wymagające sporej wiedzy i doświadczonych wykonawców. Najlepiej potwierdza to spora liczba błędów możliwych do popełnienia przy jej wykonywaniu.
Niewłaściwy wybór miejsca instalacji paneli słonecznych
Pierwsze błędy popełniane przy okazji budowy instalacji fotowoltaicznej pojawiają się już na etapie wyboru miejsca, w którym ma ona powstać. A etap ten bywa kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Miejsce, w którym ma powstać instalacja, powinno być odpowiednio nasłonecznione, niezasłonięte przez żadne obiekty czy infrastrukturę i zapewniać odpowiednie pochylenie. Najczęściej wybór pada na dach, trzeba jednak umieć rozpoznać, którą część dachu powinny zajmować panele i jak należy je rozstawić. To już jest jednak wiedza dostępna jedynie tym, którzy budowaniem instalacji słonecznych zajmują się od dłuższego czasu. Tego typu doświadczenie przychodzi z praktyką i nic nie jest go w stanie zastąpić.
Niewłaściwe wyliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej
Ten błąd najczęściej zdarza się wówczas, gdy inwestor (najczęściej właściciel budynku) decyduje sią na samodzielną budowę instalacji fotowoltaicznej. Wynika to stąd, iż nawet jeśli posłuży się przy tym licznymi, dostępnymi powszechnie poradnikami obliczania pożądanej mocy paneli słonecznych, nie jest w stanie wziąć pod uwagę również wszelkich zmiennych mających wpływ na efekt końcowy. A zmiennych tych jest naprawdę sporo, poczynając od zmiany położenia słońca w kolejnych porach roku, możliwych zmianach w otoczeniu (możliwe zacienienie instalacji), na przewidywanym wzroście zapotrzebowania na prąd w danym budynku czy gospodarstwie domowym kończąc. Bez konsultacji z fachowcem bardzo łatwo popełnić tu dość kosztowny błąd.
Niewłaściwy wykonawca instalacji słonecznej
Już z dwóch powyższych zagadnień wynika jasno, że wybór dobrego wykonawcy instalacji fotowoltaicznej to podstawa. Bez dobrego wykonawcy prędzej czy później należy spodziewać się problemów, które z czasem mnożą się wręcz lawinowo. A dotyczyć mogą praktycznie każdego aspektu związanego z eksploatacją paneli słonecznych. Zdarzają się przypadki nieodpowiedniego ich umiejscowienia (cień ogranicza ich efektywność), niezbyt solidnego mocowania (ulegają uszkodzeniu podczas silnych wichur) czy jeszcze bardziej kuriozalne niedopatrzenia. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typy problemów jest wybór sprawdzonej firmy, która nie tylko zajmie się budową instalacji, ale też sama dostarczy wszystkie niezbędne do tego komponenty.
Wybór niewłaściwych paneli i osprzętu do fotowoltaiki
Skoro już mowa o dostarczaniu komponentów, to należy zauważyć, że również przy ich wyborze bardzo często dochodzi do różnego rodzaju błędów ze strony inwestora. Przede wszystkim chodzi o wybór samych paneli, które mogą okazać się zbyt słabe lub mało solidne. Przy podejmowaniu decyzji warto kierować się renomą producenta i sięgać po produkty takie jak: panele fotowoltaiczne Longi Solar i panele fotowoltaiczne Seraphim. Z całą pewnością należy się wystrzegać paneli nieznanych marek lub oferowanych po zaskakująco niskich cenach – również w tej branży łatwo o podróbki.