Stale rosnące koszty utrzymania domu, w tym koszty ogrzewania skłaniają nas do poszukiwania alternatywnych bardziej ekonomicznych rozwiązań. Jednym z nich jest korzystanie z paneli słonecznych do ogrzewania wody czy też zakładanie instalacji fotowoltaicznych do produkcji prądu. Rozwiązania te są korzystne, jednak wymagają od nas sporych inwestycji. Na szczęście istnieją różnego rodzaju programy oferujące dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Zatem, czy możliwe jest również, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, wykorzystując naturalne źródła energii?

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe?

Jednym z najpowszechniej stosowanych sposobów ogrzewania domów jest ogrzewanie gazowe. Jest ono znacznie korzystniejsze dla środowiska niż ogrzewanie węglowe i tańsze niż ogrzewanie elektryczne, ale czy na pewno? Korzystając ze standardowego źródła prądu, jakim jest publiczna sieć energetyczna, rzeczywiście ogrzewanie gazowe będzie tańsze. Jednak sytuacja zmienia się radykalnie, jeśli naszym źródłem energii elektrycznej stanie się prywatna instalacja fotowoltaiczna. To opcja nie tylko ekonomiczna, ale też bardzo ekologiczna, przykładowo 1000 kWh energii pozyskanej ze słońca, przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 812 kg.

ogrzewanie a fotowoltaika

Ogrzewanie prądem czy gazem?

Ogrzewanie elektryczne może okazać się przełomowe w ekonomicznym i ekologicznym ogrzewaniu domu. Gaz, który do tej pory był ogólnie dostępnym, jednak z roku na rok coraz droższym i niepewnym paliwem, powoli może odejść do lamusa, ze względu na innowacyjne, a co najważniejsze tańsze rozwiązania takie jak pompa ciepła czy właśnie ogrzewanie elektryczne z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Dzięki unijnym dofinansowaniom coraz więcej osób może pozwolić sobie na montaż ekologicznej instalacji fotowoltaicznej, pozwalającej na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej pochodzącej z promieni słonecznych. Energia ta może nie tylko zasilać domowe urządzenia elektryczne, ale także może być użyta właśnie do ogrzewania domu.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne?

Ogrzewanie podłogowe to bardzo komfortowe rozwiązanie grzewcze, sprawdzające się zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie często stajemy bosą nogą. Najlepiej, aby rury do ogrzewania podłogowego rozprowadzone zostały już na etapie budowy domu, ponieważ muszą one zostać osadzone w wylewce. Chcąc zamontować ogrzewanie podłogowe w wybudowanym już domu, bez przygotowanych podłączy znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego. Elektryczne maty grzewcze nie wymagają głębokiego skuwania wylewki, mogą być montowane bezpośrednio pod płytkami czy panelami, nie potrzebują także podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania. Potrzebne jest jedynie zasilanie elektryczne. Posiadając instalację fotowoltaiczną, zasilanie ogrzewania podłogowego będzie zupełnie darmowe, co wpłynie znacząco na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu.